1 Mart 2021 Pazartesi

İranlı cemaate saldırı!

HABER_genelNiğde’de yerleşen İranlı mülteci Hristiyanlar’a biber gazlı saldırı haberi geldi. İranlı cemaatin bir süredir benzer tacizler yaşadığı öğrenilirken, cemaat önderi Farşid Şirinkhah: “Tanrı’ya tapınmaya ara veremeyiz, pazar günü yine ibadetimizi yapacağız” dedi.

Niğde’de, İranlı Hristiyan mültecilerin ayin töreni sırasında sıkıldığı öne sürülen biber gazından etkilenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı.

Alınan bilgiye göre, Bor Caddesi’ndeki bir apartman dairesinde İranlı 50 kişilik cemaat ibadetini gerçekleştirirken kapı altındaki boşluktan daireye biber gazı sıkıldı. Korku ve paniğe neden olan saldırı sırasında, kalp ve astım hastası H.D. (37), S.K. (35) ve M.K. (24) gazdan etkilendi. Söz konusu 3 kişi, 112 Acil Servis ekibince Niğde Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Ayini yöneten din öğretmeni Farşid Şirinkhah (42), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 aydır Niğde’de yaşayan İranlı mültecilerle Salı ve Pazar günleri düzenli ayin yaptıklarını söyledi.

Niğde’deki kiliseler eski ve kullanılamaz halde olduğu için bir daireyi kilise olarak değerlendirdiklerini belirten Şirinkhah, şöyle devam etti:

“Ben İranlıyım, dinim Hristiyan ve din öğretmeniyim. Burada her pazar ve salı günleri toplantımız, ayinimiz var. Bugün ayin yaparken dua ettiğimiz sırada dairenin dış kapısının altından biber gazı sıktılar. Burada çocuklarımız, yaşlılarımız, bayanlarımız vardı. Biber gazından dolayı sıkıntıya girdiler. Onları hemen dışarıya çıkardık. Astım ve kalp hastası olan 3 arkadaşımızı ambulanslarla hastaneye gönderdik. Durumları şu an iyi. Geçen hafta yine biber gazı sıkmışlardı o zaman ayinimiz bitmişti, herhangi bir zarar görmedik. Ama bugün ayin yaparken gaz sıktılar.”

Yapılan bu saldırıdan ötürü polise şikayette bulunmadıklarını vurgulayan Şirinkhah, “Kutsal kitabımız, ‘insanları sevin’ diyor. Biz tüm insanları seviyoruz, kimseyi şikayet etmiyoruz. Bizi rahatsız eden insanlara da dua edeceğiz. Ayinimizin tatili yok, ibadet etmezsek olmaz. Pazar günü de gelip ibadetimizi, duamızı edeceğiz. Yine gaz sıksalar bile ibadetimizi yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Polis, biber gazını sıkanları belirlemek için çalışma başlattı.

Kaynak: AA

SAT-7 TÜRK’s Visit to Armenians of Turkey Patriarch Sahak II

On February 26, Friday, SAT-7 TURK Executive Director Melih Ekener, Program Manager Cüneyt Arikan, Social Media Manager...

Ortodoks Kilisesi Cemaati, İbadeti Dışarıda Gerçekleştirmek Zorunda Kaldı

Kiliselerinden mahrum kalan Delovoye köyündeki (Zakarpatska Oblast, Ukrayna) Ukrayna Ortodoks Kilisesi cemaatini, soğuk hava koşulları engelleyemedi.15 Şubat...

Ukrayna’daki Kiliseye Saldırı Düzenlendi

Ukrayna'nın Chernigov bölgesindeki Parafiivka yerleşim yerindeki vandallar, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Aziz Nikolaos cemaatinin kilise binasına zarar verdiler....

Sosyal Medya Fenomeni, Rubik Küpleriyle Başepiskoposun Portresini Yaptı

Romanya’nın Yetenekli Finalisti ve 'Bay Yapboz'' olarak bilinen sosyal medya fenomeni, genç sanatçı Cristian Leana, Tomis'in Başepiskoposu...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi