15 Mayıs 2021 Cumartesi

İranlı cemaate saldırı!

HABER_genelNiğde’de yerleşen İranlı mülteci Hristiyanlar’a biber gazlı saldırı haberi geldi. İranlı cemaatin bir süredir benzer tacizler yaşadığı öğrenilirken, cemaat önderi Farşid Şirinkhah: “Tanrı’ya tapınmaya ara veremeyiz, pazar günü yine ibadetimizi yapacağız” dedi.

Niğde’de, İranlı Hristiyan mültecilerin ayin töreni sırasında sıkıldığı öne sürülen biber gazından etkilenen 3 kişi hastaneye kaldırıldı.

Alınan bilgiye göre, Bor Caddesi’ndeki bir apartman dairesinde İranlı 50 kişilik cemaat ibadetini gerçekleştirirken kapı altındaki boşluktan daireye biber gazı sıkıldı. Korku ve paniğe neden olan saldırı sırasında, kalp ve astım hastası H.D. (37), S.K. (35) ve M.K. (24) gazdan etkilendi. Söz konusu 3 kişi, 112 Acil Servis ekibince Niğde Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Ayini yöneten din öğretmeni Farşid Şirinkhah (42), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 aydır Niğde’de yaşayan İranlı mültecilerle Salı ve Pazar günleri düzenli ayin yaptıklarını söyledi.

Niğde’deki kiliseler eski ve kullanılamaz halde olduğu için bir daireyi kilise olarak değerlendirdiklerini belirten Şirinkhah, şöyle devam etti:

“Ben İranlıyım, dinim Hristiyan ve din öğretmeniyim. Burada her pazar ve salı günleri toplantımız, ayinimiz var. Bugün ayin yaparken dua ettiğimiz sırada dairenin dış kapısının altından biber gazı sıktılar. Burada çocuklarımız, yaşlılarımız, bayanlarımız vardı. Biber gazından dolayı sıkıntıya girdiler. Onları hemen dışarıya çıkardık. Astım ve kalp hastası olan 3 arkadaşımızı ambulanslarla hastaneye gönderdik. Durumları şu an iyi. Geçen hafta yine biber gazı sıkmışlardı o zaman ayinimiz bitmişti, herhangi bir zarar görmedik. Ama bugün ayin yaparken gaz sıktılar.”

Yapılan bu saldırıdan ötürü polise şikayette bulunmadıklarını vurgulayan Şirinkhah, “Kutsal kitabımız, ‘insanları sevin’ diyor. Biz tüm insanları seviyoruz, kimseyi şikayet etmiyoruz. Bizi rahatsız eden insanlara da dua edeceğiz. Ayinimizin tatili yok, ibadet etmezsek olmaz. Pazar günü de gelip ibadetimizi, duamızı edeceğiz. Yine gaz sıksalar bile ibadetimizi yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Polis, biber gazını sıkanları belirlemek için çalışma başlattı.

Kaynak: AA

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Pastör Loran Mann, 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

God in Christ Kilisesi (COGIC) pastörü ve TV haber muhabiri Loran Mann, 74 yaşında hayatını kaybetti.Haber muhabiri...

İran’da Hristiyan Nüfusu, Rejimin Baskılarına Rağmen Artıyor

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in cezalandırılmasının İran'da dini özgürlüğün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğine dair korkular...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi