29 Eylül 2023 Cuma

İsa Mesih’in ‘‘İlahi Görünümü’nün Değişmesi’’ Bayramı

İsa Mesih’in ‘‘İlahi Görünümü’nün Değişmesi’’ Bayramı Üzüm Kutsamasıyla Birlikte Kutlandı

Her yıl Meryem Ana Orucu Dönemi içinde, 6 Ağustos tarihinde kutlanan Rabbimiz İsa Mesih’in ‘‘İlahi Görünümü’nün Değişmesi’’ (Metamorfoz) Bayramı, İskenderun’da Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde kutlandı. Kutsal ayinde üzüm kutsaması da gerçekleştirildi.

İskenderun Aziz Corç Rum Ortodoks Kilisesi’nde, Kilise Pederi Yusuf Nicholas Papasoğlu tarafından yönetilen ayinde dualar edilirken, bayrama özel bir gelenek olan “Üzüm Kutsaması” da gerçekleştirildi. Kutsal Ayin sırasında kutsanan üzümler daha sonra cemaat üyelerine dağıtıldı.

Ayin sırasında konuşan Peder Papasoğlu, bu bayramın kilisemiz için büyük bayramlardan biri olduğunu ifade ederken; “Bugün Tecelli Bayramı, yani Mesih İsa’nın İlahi Görünümünün Değişmesi Bayramı. Yunancada Metamorfoz adını taşıyor. Eski Ahitte Rabbimizin adına ne söylendiyse hakikatle buluşmuştur. İsa Mesih Görkemini ispatlamak için öğrencileriyle birlikte o dağa çıktı. Rab Mesih’in görünümünün değişip görkemli bir parlaklığa bürünmesi olayı, Mesih’in Tanrılığını göstermektedir.

Bu bayramda en önemli konu şudur ki Mesih Yüceliğini orada öğrencilerine gösterdi ve bunu öğrencisine gösterdiği zaman şunu söyledi; ‘İnsanoğlu ölüp dirilmedikçe bunu kimseye anlatmayın!’ Burada kendisinden bahsediyor.

Rabbimiz İsa Mesih, o dağda tecelli ettiğinde iki kişi ile görüştü! Bu kişiler İlyas ve Musa idi. Hepimizi biliyoruz ki İlyas ve Musa Rable görüşen üç kişiden ikisiydi. Lakin Mesih’in görkemini kimse görmemişti. Rabbin Görkemi ilk defa bu olayda görünmüştür.

Yahudi geleneğinde yetiştirilen ürünün ilk mahsulü kiliseye verilir yani Rabbe sunulur. Biz de bu bayram üzüm yeriz ve bunun yanı sıra ilk üzüm mahsulünü kiliseye sunarız” diye konuştu.

Kutsanan üzümlerin bolluk ve bereketin simgesi olduğuna da değinen Peder Yusuf Nicholas Papasoğlu; “Bu bayramda, kutsanarak dağıtılan üzüm, bolluk ve bereketin simgesidir. Birazdan dualar eşliğinde takdis edeceğimiz ve evlerinize götüreceğiniz bu üzümler, evinize bolluk ve bereket getirsin. Sizlere de sağlık ve sıhhat olsun. Her sene bugünlere!” diye konuştu.

Gerçekleştirilen Kutsal Ayinin ardından Peder Papasoğlu üzümleri kutsayarak, ayine katılanlara dağıttı. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Ermeni Rahip, Karabağ’da Hristiyan Mirası için Endişeli

Peder David, Dağlık Karabağ'ın kadim Hristiyan mirası için endişe duyduğunu belirtti. 33 yaşındaki Ermeni rahip, Azerbaycan sınırındaki...

Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi’nde, Kutsal Sunu Ayini

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. Ortaköy Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi'nde, Surp Badarak (Kutsal Sunu) Ayini'ne riyaset...

Hristiyan Hemşire, Dine Hakaret Suçlamaları Sorununa Değindi

Pakistan'da dine hakaret suçlamasıyla karşılaşan Hristiyan hemşire, Kuzey Amerika'da yeni bir hayata başladı.32 yaşındaki Tabitha Nazir Gill’in...

Medya, Tanrı Sözü’nü Duyurma Aracı Olarak Kullanılıyor

Hindistan'da Diyakonlar Medyayı Müjdeleme Aracı Olarak Kullanmayı ÖğreniyorSt. Peter's Papalık Enstitüsü'nden kırk diyakon, Hindistan Katolik Episkoposlar Konferansı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi