7 Mart 2021 Pazar

İskenderun Latin Katolik Kilisesi’nde Kül Çarşambası Ayini

Paskalya (Diriliş) Bayramı öncesi başlayan ‘Büyük Oruç Devresi’nin başlangıcı olarak kabul edilen Kül Çarşambası ayini, İskenderun Latin Katolik Kilisesi’nde gerçekleştirildi.

Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Paolo Bizzeti ve Kilise Pederi Dariusz Dogondke tarafından yönetilen ayinde, peder, imanlıların başlarına haç şeklinde kül dökerek onları kutsadı. İncil’den bölümlerin okunmasının ardından bir vaaz veren Episkopos Bizzeti, Paskalya (Diriliş) devresinin önemini anlattı.

Paskalya devresinin, ‘dua, sadaka ve oruç’tan oluştuğunu kaydeden Monsenyör Bizzeti; “Bu 3 kelimenin manası nedir ve nasıl yaşamak gerekiyor? Oruç tutarak, sadaka vererek, dua ederek Allah’ın lütfunu kazanıyor sanıyoruz, Kutsal Kitap’ta böyle bir şey yok. Ne Tanrı’yı, ne cenneti kazanmak gerekmiyor. Tanrı, kendi sevgi olduğu için bizi yarattı. Dua, sadaka ve oruç bizim için gerekli! Bunları yaparken farkında oluyoruz ki çevremizde bizden daha muhtaç insanlar var, yardım etmeliyiz.

Benim hayatımın bir manası var. Sadece sevdiklerimizi düşünürsek bir anlamı kalmıyor. Oruç tutmanın her şeyden önce bize faydası oluyor. Dua etmek de önemlidir, farkında oluyoruz ki biz hayatın sahibi değiliz.

Bu dönemde itiraf etmek de çok önemli. Tanrı’nın affetmesini istemezsek, biz üzgün kalıyoruz. Paskalya dönemi bu yüzden bir kurtuluş dönemidir. Paskalyaya doğru giden yolda Tanrı kendi mutluluğunu bize vermek istiyor… Dua, sadaka ve oruç huzur ve barışı verecek” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen ayinle İskenderunlu Katolikler, Paskalya (Diriliş) Bayramı’na kadar 40 gün sürecek oruca başladı. Kilise cemaati, Kül Çarşambası’nda ve Kutsal Cuma olarak adlandırılan Mesih İsa’nın çarmıha gerildiği gün mutlaka oruç tutarlar. Diğer günlerde oruç tutmak ise cemaatin inisiyatifindedir.

40 günlük oruç, İsa Mesih’in hizmete başlamadan önce çölde dua ve oruçla geçirdiği 40 günü hatırlamak için tutulur. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

AB Türkiye Delegasyonu Üyeleri, Patrik Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 4 Mart Perşembe günü, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Handrut başkanlığındaki Avrupa Birliği (AB)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi