6 Mayıs 2021 Perşembe

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya’daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin çeşitli yerlerinde 189 proje gerçekleştirdi. 2021 yılında ise Kilise, yedi milyondan fazla insana destekte bulunabilmek adına 2,8 milyon Etiyopya Birri (6,05 milyon ABD Doları) harcamayı planlıyor.

Etiyopya, Covid-19 salgını, çekirge istilası ve bazı bölgelerdeki çatışmalar nedeniyle kötüleşen sosyo-ekonomik zorluklarla mücadele ederken, Kilise savunmasızlara yardım etmeye kararlı.

Kilise, yalnızca geçen yıl ülkenin farklı bölgelerinde yaklaşık 2.5 milyar Etiyopya Birri (yaklaşık 6,05 milyon ABD Doları) değerinde 189 sosyal ve kalkınma projesi gerçekleştirdi ve altı milyondan fazla insana destekte bulundu.

Pazartesi günü, Etiyopya Episkoposlar Konferansı (CBCE) tarafından yayınlanan açıklamada, Kilise’nin 2020’deki projelerinin 31 Mart’ta düzenlenen Etiyopya Katolik Kilisesi Sosyal ve Kalkınma Komisyonu’nun yıllık Genel Kurulunda bir dış denetçi tarafından sunulduğu açıklandı. Sosyal ve Kalkınma Komisyonu 31 Mart’ta toplandı. Kilise, toplantı sırasında sunulan, tartışılan ve onaylanan 2021 çalışma planında yedi milyondan fazla vatandaşa destek olabilmek adına 2.8 milyar Birr (6.78 milyon USD) değerinde projeleri hayata geçirmeyi planladığını açıkladı.

Etiyopya Katolik Kilisesi Sosyal ve Kalkınma Komisyonu

Etiyopya Katolik Kilisesi Sosyal ve Kalkınma Komisyonu, din, ırk, cinsiyet veya statüden bağımsız olarak 13 episkoposluk kalkınma ofisi ve dini cemaatler aracılığıyla Etiyopyalılara yardım hizmeti sunuyor. Sunulan hizmetler arasında sağlık, eğitim ve gıda güvenliğinin yanı sıra kadın ve çocuk hayatının desteklenmesi de yer alıyor. Komisyon ayrıca mülteciler ve geri dönenlere manevi destek sağlamaktadır.

Çatışmalar, Salgınlar ve Doğal Afetler

Açıklamada, 2020 yılındaki doğal ve insan kaynaklı afetlerin toplum üzerinde ciddi olumsuz etkileri olduğu belirtilirken, ‘‘Covid-19 salgını, çöl çekirgeleri ve seller toplumun genel hayatını etkiledi. Savaş ve çatışmalar, ülkenin çeşitli yerlerinde birçok kişinin ölümüne, yerinden edilmesine, yağmalanmasına ve mülklerinin yok edilmesine neden oldu’’ ifadeleri yer aldı.

Etiyopya’nın Kuzey Tigray bölgesinde devam eden çatışmalar nedeniyle binlerce kişi hayatını kaybetti ve yüz binlercesi yerlerini terk etmek zorunda kaldı. Ülke çatışmadan önce bile, devam eden sağlık sorunu ve çöl çekirgelerinin istilası nedeniyle kötüleşen bir sosyo-ekonomik durumla karşı karşıyaydı.

Kilisenin Çatışma Bölgelerine Yakınlığı

Ülkedeki Katolik Kilisesi, salgının acil durumlara yanıt verebilmek adına uluslararası bağış ortaklarından kırk milyondan fazla Birr (yaklaşık 969bin ABD Doları) bağış topladı. Bağışlar, Katolik sağlık kurumlarında çalışan personel için yiyecek, Temel Yardım Malzemeleri ve Covid-19 koruyucu ekipmanlarını satın almak ve dağıtmak amacıyla kullanıldı. Kilise ayrıca Tigray, Amhara, Benishangul Gumuz ve diğer bölgelerdeki çatışmalardan ve savaşlardan etkilenen insanlara maddi ve gıda yardımı sağlamak adına seksen milyon Birr (1,9 milyon dolar) bağış topladı.

Ülkedeki Caritas yardım örgütü ise; Episkoposluklar, cemaatler ve Kilise kurumları olmak üzere tüm Katolik Kilise yardım kuruluşları savaştan etkilenen insanlara destekte bulundu. Dahası, her bir episkoposluğun, çatışmalardan doğrudan etkilenenlere maddi ve manevi yardımda bulunduğu belirtildi.

Episkoposlar, anlaşmazlığın sona ermesi ve tüm tarafların diyalogu benimsemesi çağrılarını yineledi ve, ‘Tüm insan hakları ihlallerini, masum sivillerin hayatını kaybetmesini, insanların yerinden edilmesini ve mülklerinin yağmalanmasını’ kınadıklarını vurguladı. Etiyopya Episkoposlar Konferansı, ülkedeki insanlara fayda sağlayabilecek çeşitli projeleri uygulamaya devam etme kararlılığını da yeniden dile getirdi. (vaticannews)

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi