1 Aralık 2023 Cuma

Meksikalı Episkoposlardan Dayanışma Çağrısı

Meksika Episkoposlar Konferansı, ülkede meydana gelen fırtına ve kasırgaların yol açtığı yıkım nedeniyle dayanışma çağrısında bulundu.

25 Ekim’de yayınlanan mesajda, ‘‘Bu sıkıntılı dönemde ülke genelinde birlik ve kardeşlik çağrısında bulunuyoruz’’ ifadesi yer aldı. Episkoposlar, özellikle Guerrero ve Oaxaca eyaletinde yaşayan ve kasırgadan etkilenen herkese yakınlıklarını ifade etti.

5. kategoriye yükselen Otis Kasırgası, Meksika’nın güneyindeki sahil kenti Acapulco’yu vurdu. Kasırganın saatteki hızının 270 kilometreye çıktığını açıklandı.

Cabo San Lucas ve San Jose del Cabo’yu vuran Norma Kasırgası’nda ise en az üç kişi hayatını kaybetti. Yıkımın boyutu, 10 Ekim’de en az iki kişinin ölümüne neden olan Lidia Kasırgası ve Guerrero eyaletini vuran Max Fırtınası ile daha da arttı. Episkoposlar, evlerini, mallarını ve geçim kaynaklarını kaybeden binlerce aile için endişe duyduklarını belirtti. Episkoposlar ayrıca birçok bölgenin altyapısında ciddi hasarlar oluşması nedeniyle temel hizmetlere erişimin sağlanamadığını bildirdi. Konutların ve altyapının en kısa zamanda yeniden inşa edilmesi gerektiği vurgulandı.

‘‘Maddi ve manevi destek sağlamaya devam edeceğiz. Yalnız değilsiniz, dualarımız her zaman sizinle’’ açıklamasında bulunan episkoposlar, tüm inanlıları Tanrı’ya güvenmeye çağırdı. Episkoposlar, ‘‘Rab her sıkıntıyı umuda dönüştürür. Bu süreci birlik ve dayanışma içinde atlatacağız’’ dedi.

(Kaynak: Catholic News Agency)

Noel Ağacı Aziz Petrus Meydanı’nda

Vatikan Aziz Petrus Meydanı’na 28 metre boyundaki ladin, İtalya'nın Piedmont bölgesindeki Macra bölgesinden geliyor. Bu yılki ağacın...

Hristiyan Mültecilere Temiz İçme Suyu Sağlandı

Çad'daki bir kampta yaşayan dört yüz Kamerunlu Hristiyan mülteciye Barnabas tarafından temiz içme suyu sağlandı. Kuyulardan su...

Bu Yıl Milyonlarca Çocuk Açlık İçinde Doğacak

En az 17,6 milyon çocukNTV'de yer alan habere göre, İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Save The Children'ın...

Papa Françesko, COP28 Zirvesi’ne Sağlık Sorunları Nedeniyle Katılamayacak

Vatikan tarafından yapılan açıklamada, Papa Françesko'nun akciğer iltihabı nedeniyle Dubai'de düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'na (COP28)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi