19 Eylül 2021 Pazar

Mor Gabriel Manastırı’nın tapusu iade edildi

Süryani toplumu uzun soluklu bir mücadelenin ardından tarihi Mor Gabriel Manastırı’na ait 12 tapuyu resmen geri aldı. Manastır yönetimine iade edilen 12 tapu, 244 dönümlük araziyi kapsıyor. Tarihi Manastır’a ait arazilerin iade süreci 2013 Ekim’inde, Demokratikleşme Paketi kapsamında gündeme geldi.

Al Jazeera Türk’ten Vercihan Ziflioğlu’na konuşan

Mor Gabriel kendi arazisinde işgalci oldu.
Mor Gabriel kendi arazisinde işgalci oldu.

Mor Gabriel Manastırı-Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, iade kararının sevindirici olmakla birlikte yeterli olmadığını söyledi. Demokratikleşme Paketi kapsamında arazilerin kendilerine iade edildiğinin açıklanmasına karşın tapuları almak için büyük mücadele verdiklerini söyleyen Ergün şöyle devam etti:

”Evet, Ankara iade kararı verdi, Başbakan arazilerin iade edileceğini açıkladı, Vakıflar Genel Müdürlüğü onay verdi. Fakat önümüze iade sürecinde pekçok prosedür çıkartıldı. İade kararının açıklanmasından bugüne kadar mücadele verdik.

Süryani toplumunun Kudüs’ü olarak kabul edilen Mardin’in Midyat ilçesindeki binlerce yıllık tarihi manastır aleyhine Orman Bakanlığı’nın, Tapu Kadastro’nun, Hazine’nin açtığı davaların yanı sıra Manastır-Vakfı yöneticilerine açılan toplam dört dava var. Ayrıca manastır çevresindeki Yayvantepe, Çandarlı ve Eğlence köyleri sakinleri de tarihi manastırın arazilerini işgal ettiğini gerekçe göstererek vakıf yönetimine 2008 yılında dava açmıştı.

Açılan davalardan şimdilik sadece Orman Bakanlığı’na ait olanı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşındı. Davayla ilgili AİHM’nin vereceği karar bekleniyor. Kuryakos Ergün, iade edilen 244 dönüm arazinin ihtilaflı olmasından rahatsızlıklarını dile getirdi.

Ergün “Bu arazilerin manastıra ait olduğunu herkes biliyor. Buna karşın kendi toprağımızda işgalci sayıldık.” diye konuştu.

Fulani Militanlar, Öldürdükleri Çocuğun Cenaze Törenine Saldırdı

Geçen hafta Celina Ishaku'nun oğlu, iki yıl önce eşini öldüren Fulani militanları tarafından katledildi. Uluslararası Hristiyan Kurumu...

Hristiyan Baba, Oğlu İle Birlikte İnfaz Edildi

Nijerya'da Hristiyan bir baba ve 7 yaşındaki oğlu korkunç bir saldırıda hayatını kaybetti.Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), 46...

Hatay’daki Dini Değerler: Vakıflı Köyü ve Surp Asdvadzadzin Kilisesi

Türkiye’de nüfusunun büyük çoğunluğu Ermeni olan tek köy konumundaki Vakıfköy, Hatay’ın ve dolayısıyla da ülkemizin çokça ziyaretçi...

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde “Kutsal Haçı Yüceltme” Bayramı

Her yıl 14 Eylül tarihinde Geleneksel olarak kutlanan “Kutsal Haçı Yüceltme Bayramı” Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi