27 Eylül 2022 Salı

Papa, Kore Yarımadası’nı Bölen Anlaşmazlığın Bitmesi İçin Yardımcı Olacak

Vatikan Din Adamları Cemaati’nin ruhani meclis kurulu başkanı olan Güney Koreli başepiskopos, Papa Françesko’nun Kuzey Kore’ye ziyaretinin pek olası görünmemesine rağmen, Kore Yarımadası’nı bölen anlaşmasızlığın üstesinden gelinmesi için yardımcı olacağını söyledi.

Başepiskopos Lazarus You Heung-sik

Başepiskopos Lazarus You Heung-sik, ‘‘Çok az umut var gibi görünüyor, ancak her şeye gücü yeten Tanrı’ya iman ettiğimiz için, dua ederek barışı teşvik etmek için faydalı olabilecek her şeyi memnuniyetle karşılamaya çalışıyorum’’ dedi.

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi başkanı Park Jie-won’un Güney Kore, Mokpo’daki bir bazilikada ayine katıldığı, Güney Kore Episkoposlar Konferansı Başkanı Başepiskopos Hyginus Kim Hee-joong ve Başepiskopos Alfred Xuereb ile Papa Françesko’nun olası Kuzey Kore ziyaretini görüşmek üzere bir araya geleceği bildirildi. Fides, açıklamanın birkaç yerel kaynakla doğrulandığını söyledi.

Mokpo’yu temsilen parlamentoya seçilen Park, Temmuz 2020’de Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi başkanı oldu. Fides, Kim Dae-jung’un sekreteri olarak görev yapan Park’ın 2000 yılında Kuzey Kore lideri Kim Jong Il ile Pyongyang’da gerçekleşen görüşmenin düzenlenmesinde kilit rol oynadığını bildirdi.

Vietnamlı bir rahip ve Fides direktörü olan Conventual Fransisken pederi Dinh Anh Nhue Nguyen, ‘‘Tüm Koreli inanlılarla birlikte, Tanrı’nın izniyle Papa Françesko’nun yeni bir barış dönemini başlatmak için Kuzey Kore’yi ziyaret etmesini diliyoruz. Papa’nın ziyareti tüm yarımada için bir lütuf ve bereket anı olacaktır’’ dedi. 

Vatikan Basın Ofisi, şimdilik kesinleşen tek papalık gezisinin Eylül ayında Macaristan ve Slovakya’ya yapılacak ziyaret olduğunu söyledi. Başepiskopos You, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in Ekim 2018’de Vatikan’da Papa Françesko ile bir araya geldiğinde, Papa’nın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından başkent Pyongyang’a davet edildiğini hatırlattı.

Başepiskopos You, ‘‘Pyongyang yetkililerinden resmi bir davet alan Papa Françesko, Kuzey Kore’yi ziyaret edebileceğini söyledi. Haberi aldığım günden bu yana Papa’nın Kuzey Kore ziyaretinin gerçekleşmesi için sürekli dua ediyorum. Kore Yarımadası’nda devam eden çatışma, günümüz insanlığının en büyük acılarından biri. Güney ve Kuzey arasında ‘Tarafsız Bölge’ olarak adlandırılan yerin ironik bir şekilde dünyanın en kalabalık askeri bölgesi olması önemli bir durum. Kuzey Kore’ye papalık ziyareti, biz Korelilerin diyalog kurması ve birbirimizi daha iyi anlaması için dönüm noktası olabilir. Papa Françesko’nun arabuluculuğu, yarımadanın iki bölgesi arasında yıllarca süren çatışmalara son vermek için uygun bir fırsat olabilir. Küçük bir umut ışığının karşılıklı anlayışa açılması ve mevcut gerilimin üstesinden gelinmesi umuduyla dua ediyorum’’ açıklamasında bulundu (cruxnow)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi