20 Nisan 2021 Salı

Papalık Dinler arası Diyalog Konseyi Başkanı Kardinal Tauran’dan Ramazan mesajı

Papalık Dinler Jean_Louis_Tauranarası Diyalog Konseyi Başkanı Kardinal Jean-Louis Tauran, Ramazan dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.Mesajın tam metninin Türkçe çevirisini yayımlıyoruz.

 

Sevgili Müslüman kardeşlerimiz,

Oruç, dua ve yoksullara yardıma adanmış olan Mübarek Ramazan ayının ‘Id al-Fitr’in son bulması vesilesiyle sizlere en içten tebriklerimizi ve iyi dileklerimizi sunmaktan büyük sevinç duyuyoruz.

Geçtiğimiz yıl, görevinin birinci yılında Papa Francis, ‘Id al-Fitr vesilesiyle size gönderdiği mesajını şahsen imzalamıştı. Bir başka vesile ile de sizleri “erkek ve kız kardeşlerimiz” olarak selamlamıştı  (Angelus, 11 Ağustos 2013). Bu sözlerin tam anlamını hepimiz anlayabiliyoruz. Gerçekten, Hristiyanlar ve Müslümanlar Tek bir Allah’ın yarattığı tek bir insanlık ailesinin erkek ve kız kardeşleridir.

Papa 2. Yuhanna Paulus’un 1982’de Müslüman Din Önderleri ’ne söylediklerini hatırlayalım: “Hristiyanlar ve Müslümanlar olarak hepimiz, tek bir merhametli Allah’ın güneşi altında yaşıyoruz. Bizler, her iki toplumda da insanı yaratmış olan tek bir Allah’a inanıyoruz.  Allah’ın egemenliğini ilan ediyor ve O’nun kulu olan insanın haysiyetini savunuyoruz. Allah’a tapıyoruz ve tam anlamıyla ona itaat ettiğimizi ikrar ediyoruz. Bu durumda her birimiz, bir diğerini doğru bir yaklaşımla tek bir Allah’a imanda erkek ve kız kardeşler olarak çağırabiliriz. ” (Kaduna, Nijerya, 14 Şubat 1982).

Farklılıklarımızın bilincinde olarak sahip olduğumuz ortak şeyler için Her Şeye Kadir Olan Allah’a şükrediyoruz. Karşılıklı saygı ve dostluk üzerine kurumuş verimli bir diyaloğu teşvik etmenin önemini kavramış durumdayız. Ortak değerlerden ilham alarak ve samimi kardeşlik duygularımızın verdiği güçle adalet ve barış için birlikte çalışmaya ve her bir kişinin haklarına ve haysiyetine saygı göstermeye çağrılmış bulunuyoruz. Muhtaç olanlar; özellikle yoksullar, hastalar, yetimler, mülteciler,  insan tacirlerinin kurbanları ve her türlü bağımlılık yüzünden acı çekenler için hepimiz, özel bir sorumluluk hissediyoruz.

Bildiğimiz gibi, çağdaş dünyada, iyi niyetli insanların dayanışma göstermesi gereken pek çok zorluk bulunuyor.  Bunlar arasında çevre sorunları, küresel ekonomik krizler, özellikle genç nüfus arasında yüksek işsizlik oranlarını sayabiliriz. Bu tür durumlar savunmasızlık duygularında ve geleceğe yönelik ümitlerin azalmasında önemli rol oynuyor. Tüm bunlar arasında bölünmüş ve sevdiklerini, özellikle de küçük çocuklarını geride bırakmış ailelerin yüz yüze kaldıkları sorunları unutmayalım.

Öyleyse, özellikle savaşın dehşeti nedeniyle Müslümanların ve Hristiyanların birlikte acı çektiği bölgelerde barış köprüleri kurmak ve uzlaşmayı teşvik etmek için birlikte çalışmalıyız.

Aramızdaki dostluk, bu pek çok sorunla karşılaştığımızda daima bilgelik ve sağduyu içinde bir işbirliğini bize ilham etsin. Böylece gerilim ve çatışmayı azaltıp herkesin iyiliğini geliştirmeye yardımcı olacağız.  Üstelik tüm toplumun yararı için dinlerin bir uyum kaynağı olabileceğini göstereceğiz.

Tüm insanlığın iyiliği ve refahı için uzlaşma, adalet, barış ve ilerleme önceliklerimiz arasında en üst sırada yer alsın ve bunun için dua edelim.

Papa Francis ile birlikte size sevinçli bir bayram ve barış içinde,  zengin bir yaşam dileklerimizi sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi