20 Nisan 2021 Salı

Papa’nın Türkiye programı belli oldu

Papa Francis’in kasım sonunda yapacağı Türkiye ziyaretinin detayları belli oldu.

Vatikan Basın Sözcüsü Rahip Federico Lombardi, Papa Francis’in papalığa seçildikten sonra yapacağı altıncı dış ziyaret olan Türkiye gezisinin detaylarını duyurdu.

Papa’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Ekümenik Patriği Bartholomeos’un davetlerine iştirak ettiğini belirten Lombardi, ziyaretin 28-30 Kasım tarihlerinde yapılacağını açıkladı.

Lombardi’nin verdiği bilgiye göre, Papa, 28 Kasım öğle saatlerinde Ankara’ya varacak ve burada ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret edecek. Anıtkabir ziyaretinin ardından Papa, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi törenle karşılanacak. Erdoğan ile görüşmesinin ardından Papa, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile özel oturumda bir araya gelecek. Papa, Davutoğlu ile görüşmesinden sonra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyaret edecek.

Ziyaretinin ikinci günü sabahında Ankara’dan İstanbul’a geçecek olan Papa Francis, burada ilk olarak Ayasofya Müzesi’ne gidecek, ardından 30 Kasım 2006’da selefi Emeritus Papa 16. Benedikt’in yaptığı gibi Sultanahmet Camisi’ni ziyaret edecek.

Bu iki önemli yerin ardından Papa Francis, Papalık’ın İstanbul Temsilciliği’nin de bulunduğu Saint Esprit Katedrali’ne geçecek ve burada bir ayin yönetecek.

Papa Francis, İstanbul’daki ilk gününün akşam saatlerinde İstanbul’un Fener mahallesinde bulunan Patrikhane bünyesindeki St. George Kilisesi’ne giderek burada Ekümenik Patrik Bartholomeos ile özel bir görüşme yapacak.

Türkiye gezisinin üçüncü ve son günü olan 30 Kasım’da Patrik Bartholomeos ile Ortodoks Kilisesi’ni kurduğuna inanılan Elçi Andreas’ın anma yortusuna katılacak olan Papa Francis, öğleden sonra gezisini tamamlayarak Vatikan’a dönecek.

Papa’nın ziyareti boyunca Ankara’daki resmi temasları, İstanbul’daki katedral ayini ve Ekümenik Patrik ile görüşmesi sırasında olmak üzere üç konuşma yapması öngörülüyor.

Bu ziyaretle Papa Francis, Papa 6. Paul (1967), Papa 2. Jean Paul (1979) ve Papa 16. Benedikt’in ardından Türkiye’yi ziyaret eden dördüncü Papa olacak. Türkiye’ye son olarak Papa 16. Benedikt, Kasım 2006’da resmi bir ziyaret düzenlemişti.pope_francis turkey

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi