27 Ocak 2022 Perşembe

Rum Ortodoks Kiliseleri’nde Noel

Türkiye’de bulunan Rum Ortodoks Kiliseleri’nde 24 Aralık akşamı ve 25 Aralık sabahı yapılan ayinlerle İsa Mesih’in Doğuşu kutlandı.

İstanbul Rum Patrikhanesi Aziz George (Aya Yorgi) Katedrali’nde yapılan ayini Kalkedon (Kadıköy) Metropoliti Emmanuel yönetirken Filadelfiya Metropoliti Meliton, Myriophyton (Şarköy) ve Peristasis Metropoliti Eirinaios, Myra (Antalya, Demre) Metropoliti Chrysostomos ve Bursa Metropoliti Ioakeim eşlik ettiler. Ayrıca Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskyi ve delegesi, Yunanistan Konsolosu Danai Vasilaki, yurt dışından ve İstanbul’dan birçok inanlı ayinde hazır bulundu. Törene Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve beraberindekiler katıldı.

Ekümenik Patrik Bartholomeos, Covid-19 olmasından dolayı katılamadı.

Mersin’de Kutsal Ayin

İsa Mesih’in doğuşunun kutlandığı Noel Bayramı, 24 Aralık akşamı Mersin Rum Ortodoks Kilisesi’nde yapılan ayinle coşkulu bir şekilde kutlandı.

Mersin Hristiyan cemaati, geçen yıl Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle ayine katılamamıştı, bu sene büyük bir ilgi göstererek kilise oldukça kalabalıktı. Akşam 18:00’dan itibaren kiliseyi ve avlusunu dolduran Mersinli Hristiyanlar, kilisenin ruhani reisi Peder İspir Teymur ve kilise korosunun icra ettiği ayini büyük bir ilgi ve katılımla izledi.

Peder İspir Teymur ayinde verdiği vaazında, “Rab İsa Mesih bugün yalnız Beytlehem’de bir mağarada doğmuyor, bugün hepimizin kalbinde yeniden doğuyor, bugün sevgi dolu bir yürekle kucaklaşalım ve meleklerin terennümü ile birbirimize sarılalım” diyerek Beytlehem’de doğan çocuk esenlik ve barış Tanrısı, bizler ise O’nun barış elçileriyiz sözleriyle günün anlam ve önemini belirtti ve ayine katılanların bayramını kutladı. Konuşmasının sonunda gerek mesajla gerekse de çiçekle Noel Bayramı’nı kutlayan özel ve resmi kurumlara teşekkür etti.

Kutsal ayinden sonra Kilise Yönetim Kurulu ve Kadınlar Kolu kilisenin salonunda bir Noel kokteyli hazırladı. Kilise Pederi İspir Teymur’un da katıldığı kokteylde müzik eşliğinde Noel ilahileri söylendi ve Noel pastası kesildi, tüm cemaat bu coşkulu dolu günü beraber kutladı.

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi