7 Mayıs 2021 Cuma

Salgın Döneminde Gençlerin Duaya Yöneldiği Açıklandı

Yapılan yeni bir araştırmada, gençlerin ve genç yetişkinlerin çoğunun koronavirüs salgını döneminde önceki yaşamlarına oranla daha fazla dua ettikleri ve maneviyata yöneldikleri görüldü. 

800 lise ve 800 yüksekokul öğrencisinin katıldığı ankette yüzde 67’si, salgından önceki zamana kıyasla daha sık dua ettiklerini ve manevi konuları düşündüklerini belirtti. Yüzde 39’u ‘daha sık’ dua ettiğini, yüzde 28’i manevi konuları daha fazla düşündüğünü belirtirken, yüzde 35’i ise, iki seçeneği de kabul etmedi.

Anket, 24-27 Nisan tarihleri arasında 13-22 yaş arası gençler üzerinde yapıldı. Holy Trinity Episkopal Kilisesi Pastörü Anthony Thompson, Just the News’e verdiği demeçte, ‘‘Gençlerin koronavirüs salgını sırasında duaya ve manevi konulara daha fazla yöneldiğine inanıyorum. Çünkü güvenlik nedeniyle daha önce ilgilendikleri ve odaklandıkları her şey durma noktasına geldi’’ dedi.

Pastörün eşi 2015 yılında kilisede uğradığı saldırı sonucunda hayatını kaybetti ve belgeseli 2019’da Emanuel’de yer aldı. Affetme temalı bir kitap yazan Pastör, ‘‘Şirketler, işletmeler ve devletler her geçen gün para kaybediyor ve işsizlik oranı artıyor. Güvenlik ve mutluluk adına her şey ortadan kalktı, buna umut da dahil. Gençler bu umudu yeniden Tanrı’da kazanmaya çalışıyor’’ dedi.

Ankette, ‘Salgın öncesiyle karşılaştırıldığında kendinizi manevi konular için dua ederken veya düşünürken buluyor musunuz?’ sorusu yer aldı. Ankete katılan gençlerin ve genç yetişkinlerin yaklaşık yarısı ibadetlere sık sık katıldığını, yüzde 27’si haftada en az bir kez, yüzde 21’i ise, ayda bir veya iki kez katıldığını söyledi.

Araştırmaya katılanların üçte biri (yüzde 32) kendini Katolik olarak tanımlarken, yüzde 15’i Protestan/yeniden doğan Hristiyan olarak ifade etti. (CHL) 

Öğrencilerin Dörtte Birinden Fazlası Kiliseye Gitmiyor

Yeni bir anket, lise ve üniversite öğrencilerinin yaklaşık yüzde 30'unun, koronavirüs salgını öncesinde de kilise hizmetlerine katılmadığını...

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Kilise Topluluklarındaki Ailelere, Kardeş Evlat Edinme Çağrısı

Yeni rakamlar, İngiltere'de evlat edinilmeyi bekleyen 2 bin çocuğun yaklaşık yarısının iki veya daha fazla kardeşi olduğunu...

Kilise Liderlerinden Aşı Pasaportlarına Karşı Mektup

İngiltere'de 1000'e yakın kilise lideri, aşı pasaportlarının uygulanmasına karşı çıkan açık bir mektup derledi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi