2 Aralık 2021 Perşembe

Şişli Ermeni Katolik Mezarlığı’nda Or Mereots Anması

Ermeni Katolik Başepiskoposluğu’nun İstanbul’daki en büyük mezarlğı olan Şişli Ermeni Katolik Mezarlığı’nda, ”Meryem Ana’nın Göğe Alınışı Bayramı”nın ertesi günü, 16 Ağustos Pazartesi sabahı Başrahip Hayr Vartan Kazancıyan yönetiminde özel bir ayin ve anma düzenlendi.

Mezarlık içinde gerekleştirilen özel ayinde, Başrahip Vartan Kazancıyan, Derayr Haygaram Çekiç, Ast Diyakon Jan Acemoğlu ve tıbir Levon Yunkes de eşlik ettiler. 

Yapılan ayinde tüm ölüler için dualar edilirken; Ruhaniler, Mezarlıkta Or Merelots anması yaptıktan sonra, mezarlıktaki tüm ölüler için de Hokehankisd duaları okudular.

Sabah mezarlıkta gerçekleştirilen Or Merelots anmasının ardından, Fransız Fakirhanesi’nde bulunan bakıma muhtaç hastalar ve yaşlılar için de saat 17:00 de özel bir ayin düzenlendi. Surp Hovhan Vosgeperan Korosu’nun, Şef Zaven Agay yönetiminde ilahiler seslendirildiği ayin ve törenler Taksim Surp Hovhan Vosgeperan Kilisesi’nin sosyal medya sayfalarından canlı yayınla paylaşıldı.

Or Merelots

Büyük bayramların ertesi günü mezarlıklar ziyaret edilir. Rab Mesih’de uyuyanlar (Or Merelots) kiliselerde ve özellikle mezarlıklarda rahmetle ve dualarla anılırlar. Bu vesileyle tüm Rab’de uyuyanlar için dualar (Hokehankisd) yapılır. Bu durum, İsa Mesih’in sadece yaşayanlar için değil ama fiziksel olarak hayatta olmayanlar için de eziyet çektiği, çarmıha gerildiği, öldüğü ve ölüler arasından kıyam ettiği gerçeğini de bizlere hatırlatır.

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi