9 Mart 2021 Salı

Son Dakika Ege Bölgesi 6.3 Büyüklüğünde Depremle Sallandı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından 01: 31 sularında meydana gelen depremin şiddeti 6.3 olarak açıklandı ve Gökova Körfezi yakınlarında meydana geldiği belirtildi.

Depremin şiddetini 6.5 olarak açıklayan Kandilli Rasathanesinden alınan bilgilere göre deprem yerin 5 km derinliğinde gerçekleşti. Kandilli depremin merkez üssünün Gökova Körfezi olduğunu da belirtti.

ABD Jeolojik Araştırmaları depremin şiddetini 6.7 ve merkez üssünü Bodrum yakınları olarak açıkladı. Yunanistan kaynakları ise verdikleri bilgilerde depremin şiddetini 6.6 ve depremin yerin 10 km altında gerçekleştiğini belirtti.

İzmir merkez ve Fethiye’ye kadar geniş kıyı şeridinde çok şiddetli hissedilen deprem sonrası özellikle Muğla halkı sokağa döküldü.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Şu ana kadar bize gelen herhangi bir kötü durum yok. İnşallah da olmaz. Şu an bilgileri topluyoruz” dedi.

Vatandaşlara Önemli Uyarı

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz katıldığı canlı yayında artçıların sürdüğünü belirterek vatandaşlara hasarlı binalara girmemeleri uyarısında bulundu.

Artçı Depremler Devam Ediyor

Yerin yaklaşık 8,6 kilometre derinliğinde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremin ardından saat 01.52 ile 02.23 arasında 4 artçı deprem daha kaydedildi
AFAD’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 01.52’de 4,6 büyüklüğünde, saat 01.54’te 4,5 büyüklüğünde, saat 02.00’de 4,2 büyüklüğünde, saat 02.23’te ise 4,5 büyüklüğünde 4 artçı sarsıntı daha meydana geldi.

4,6 büyüklüğündeki deprem Ege Denizi’nde yerin 14,57 kilometre derinliğinde, 01.54’teki 4,5 büyüklüğündeki deprem Gökova Körfezi’nde yerin 6,97 kilometre derinliğinde, 02.00’daki 4,2 büyüklüğündeki deprem yerin 2,52 kilometre derinliğinde, 02.23’teki deprem yerin 5,04 derinliğinde meydana geldi.

Deniz Suları Yükseldi

Bodrum’da deprem sonrası deniz sularının yükseldiğini belirten vatandaşlar sokakların görüntülerini sosyal medya ortamından paylaştılar. Deniz sularının yükselmesi vatandaşlar arasında paniğe yol açtı.

Altı Yıl Hapis Yatan İranlı Hristiyan, Yeniden Cezalandırıldı

Dine hakaret ve ulusal güvenlikle ilgili suçlamalar nedeniyle üç hafta tutuklu kalan İranlı Hristiyan, kefaletle serbest bırakıldı.Ebrahim...

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri Vefatlarının Yıldönümlerinde Anıldılar

Türkiye Ermenileri 82., 83. ve 84. Patrikleri, Şınorhk (Kalusdyan), Karekin II. (Kazancıyan), Mesrob II. (Mutafyan), vefatlarının yıldönümleri...

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürüldü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi