26 Şubat 2021 Cuma

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’ndan Patrik Sahak II’ye Ziyaret

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi milletvekillerinden oluşan bir grup, 26 Ekim 2020 Pazartesi günü Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’ni ziyaret etti ve Kadasetli Patrik Sahak II. tarafından kabul edildi.

Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu (AK Parti) başkanlığındaki komisyonun diğer üyeleri şu şekildeydi: AK Parti’den Atay Uslu (Antalya), Hüseyin Yayman (Hatay), Osman Nuri Gülaçar (Van), Oya Eronat (Diyarbakır), MHP’den Mehmet Bülent Karataş (İstanbul), CHP’den Mahmut Tanal (İstanbul), Servet Ünsal (Ankara), İyi Parti’den Ahmet Çelik (İstanbul), HDP’den Gülüstan Kılıç Koçyiğit (Muş). Ziyaretçi gruba daha sonra CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı. Görüşmede, Patriklik Kalem Müdürü Başrahip Tatul Anuşyan ve Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan da hazır bulundular.

Ziyaretin ana eksenini, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaş sonrasında meydana gelen sıcak ve gergin ortam oluşturmaktaydı. Komisyon üyeleri, ortam dâhilinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeni yurttaşların ve Ermeni Cemaati’nin durumunu incelemeyi amaçlamaktaydılar.

Patrik Hazretleri, milletvekillerini selamladıktan sonra bu günlerde çeşitli cemaat sorunlarının da ele alınacağı benzer bir görüşmenin gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Sohbet esnasında, çözüm bekleyen çeşitli problemler masaya yatırıldı. Patrik Hazretleri, gösterilen ilgi münasebetiyle teşekkür etti ve cemaat sorunlarının çözümünün TBMM’den geçtiğini vurguladı.

Daha sonra, savaş ortamının gerginliğine bağlı olarak, görsel ve yazılı basında, sosyal medyada yer bulan ifadelerin, olumsuz etkileri olduğunu belirtti. Bu etkiler özellikle, Ermeni Cemaati üyelerine karşı, kin ve nefret söylemlerini tetiklemekteydi. Buna karşın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğindeki devlet erkânının demeçlerinde, Ermeni Cemaati üyelerinin hassasiyetle anıldığını ve anılmaya devam ettiğini belirtti. Bu demeçlerde, Ermeni Cemaati üyelerinin devletin güvencesi altında buldukları birçok kez vurgulanmaktaydı. Patrik Hazretleri, bu yaklaşımdan dolayı memnuniyetini belirtti.

Patrik Hazretleri, tedbir amaçlı olarak alınan güvenlik önlemleriyle, cemaat yaşantımızın rutin olarak devam ettiğini belirtti. Komisyon üyeleri, aktarılan bilgiler ve samimi sohbet sonrası teşekkür ettiler. Hazırlanacak raporun ilgili mercilere hassasiyetle aktarılacağını belirtiler ve Patrikhane’den ayrıldılar.

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi