22 Nisan 2021 Perşembe

Vatikan’da idari ve mali alanda radikal reformlar başladı

Vatikan’ın ekonomik, idari ve mali yapısında radikal reformlara gidildi.Vatikan Ekonomi Bakanı Avustralyalı Kardinal George Pell, Vatikan’da düzenlenen basın toplantısında, verimli olarak belirttiği detaylı çalışmalarının ardından Bakanlığının yürüteceği, ”Vatikan Bankası” olarak bilinen Diyanet İşleri Enstitüsü IOR’U kapsayan değişiklilikleri kamuoyuna açıkladı.

Pell, amaçlarının karmaşık olduğunu ama skandalların yol açmasıyla da olsa Vatikan için daha iyi bir mali yönetim modeli oluşturmaya çalıştıklarını dile getirerek, “Biz, sadece Roma’dan sorumlu değiliz, evrensel bir kiliseyiz” dedi.

Vatikan’ın mali yapısında ve özellikle adı kurulduğu günden bu yana çoğunlukla çeşitli skandallarla gündeme gelen Vatikan Bankası bünyesinde reformlar yapması için geçen yıl C9 komisyonu oluşturan Papa Francis, bu komisyonun çalışmaları doğrultusunda, Papalık Nizamnamesi’nde “Motu Proprio” geçen adıyla “kendi inisiyatifini” kullanarak yasa değişikliği yaptı.

Değişikler kapsamında, Papa 16. Benedikt’ipelln Şubat 2013’te atamasıyla IOR Başkanlığı’nı o tarihten beri yürüten yürüten Alman avukat Ernst Von Freyberg’in yerine Fransız maliyeci, aynı zamanda Papa’nın ekonomik alanda reform yapması için oluşturduğu komisyonun da üyesi olan Jean-Baptiste de Franssu getirildi. IOR Başkanının değişmesinin yanı sıra sorumlu olduğu Papalık Hazinesi’nin (APSA) kontrolü, Pell’in idare ettiği Ekonomi Bakanlığı’na devredilirken, Vatikan kitle iletişim araçları kaynakları ve Vatikan emeklileri kaynaklarıyla ilgilenmesi üzerine yine bu Bakanlığa bağlı iki ayrı komite oluşturuldu.

Papa’nın yaptığı değişikliklerle ekonomi bakanlığının görev ve sorumluluğunun genişletildiği belirtilirken, Kardinal Pell’in “Süper Ekonomi Bakanı” olarak anılacağı Vatikan’a yakın basın organlarında yer aldı.

Bu arada, Vatikan’dan yapılan açıklamada da daha fazla IOR Başkanlığı görevini özel işlerinden dolayı yürütemeyeceği için Franssu’ya devreden Freyberg’e teşekkür edildi.

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi