22 Nisan 2021 Perşembe

Zirve katliamı şehitlerimiz anıldı

18 Nisan 2007 tarihinde Malatya’daki Zirve Yayınevi’nde katledilen Tilman Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel anıldılar.

Uğur Yüksel’in Elazığ’ın Mansuruşağı mezrasında bulunan mezarı başında Hristiyan geleneklerine göre anma töreni yapıldı. Törene Ankara Kurtuluş Kilisesi Pastörü İhsan Özbek, Tilman Ekkehart Geske’nin eşi Suzan Geske, Mardin, Diyarbakır, İstanbul kiliseleri üyeleri, yabancı uyruklu vatandaşlar, Yüksel’in yakınları katıldı.

Anma törenini yöneten Diyarbakır Kilisesi üyesi İlyas Uyar, “Onların yaptıkları işi onurlandırmak için burada bulunuyoruz. Buradaki yürek, buradaki atan duygu onların yaptıkları işe saygı duyup onurlandırma işidir. O yüzden yüreğimiz burada çarpıyor. Biliyoruz ki kardeşlerimiz bedenin içerisinde değiller. Ruh da Rabbin yanındalar. Dirilmiş görkemli şekilde Rab ile birlikteler. Dünyanın yok saydığı bu bilgi, bu iş, kelamın bize söylediği bu sır bugün biz tarafından kabul edilmiş, iman ve umut olarak bize verilmiştir. O yüzden kardeşin burada olmadığını biliyoruz. Rabbin yanında diridir o yüzden onlar adına seviniyoruz. Onların ölümünü onurlandırmak için topladık. İlahiler ve dua ile yaptıkları işin ne kadar onurlu görkemli ve büyük olduğunu söylemeye çalışıyoruz” dedi.

Kurtuluş Kilisesi Pastörü İhsan Özbek ise, “Uğur kardeşim Tanrı’nın müjdesini paylaşanlardan biriydi. İnsanlara doğru yolu anlatanlardan biriydi. O etliye, sütlüye karışmayan biri değildi, müjdeyi paylaşan biriydi” şeklinde konuştu.

Kalplerinin esenlikle dolu olduğunu kaydeden Özbek, şöyle devam etti:
“Hükümetimiz için, önümüzdeki seçimler için dua edin diyorum. Yöneticilerimiz için dua edelim. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen cezasızlık adaletsizliği gösteriyor. Bu ülkede insanlar adaletsiz bir şekilde yaşıyorlar ama yöneticilerimiz için dua edelim ki tanrımız onların yüreğine adalet, merhamet ve bu halka yönelik sevgi koysun. Onların yüreklerinde bu halkı yönetmenin sevinci olsun.”
Uğur Yüksihsan ozbek anmael’in mezarı başına gül bırakılmasının ardından ilahiler okunarak ve dua edildi. Törene

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi