19 Nisan 2016

Suriyeli Hristiyan Aileler Evlerine Geri Dönüyor

Suriyeli Hristiyan Aileler Evlerine Geri Dönüyor

Suriye yerel kaynakların verdiği bilgilere göre, Suriye’de iki yıldan daha fazla süredir devam eden terör saldırılarının ardından, yüzlerce Hristiyan Suriyeli aile Sadad şehrine dönmeye başladı. Sadad şehri, yaklaşık 15 bin nüfuslu daha çok Süryani Ortodoks halkının yaşadığı bir şehir olarak biliniyor. Şehirde 14 kilise ve bir manastır bulunuyor.

Sadad Belediye Başkanı Suleiman al Khalil Hristiyan ailelerin Sadad’a dönmesiyle ilgili açıklama yaptı. Rusya’nın Suriye ordusuna verdiği destek sonrası Hristiyan Suriyeli ailelerin akın akın geldiğini söyledi. Fides haber ajansına konuşan Khalil, “Avrupa’ya kaçan Suriyeliler , Sadad’a ve diğer şehirlere dönmeye başladı.” dedi.

El Nursa Cephesi’nin 2013 yılında ele geçirdiği Sadad şehirinin kurtarıldığını söyleyen Belediye Başkanı, yapılan saldırıların sivillere karşı olduğunu ve şehirde yapılan keşifler sırasında toplu bir mezar bulduklarını belirtti.

Sadad şehri aynı zamanda, 2015 Kasım ayında IŞİD tarafından ele geçirildi. Başkan Khalil, Rus ordusu tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonlar sonrası yapılan  ateşkesin sayesinde Hristiyan ailelerin Sadad’a geri dönebildiğini söyledi.

Belediye Başkanı, şuan en az 100 Hristiyan Suriyeli’nin Sadad’a geldiğini ve 200 kişinin daha geleceğini tahmin ettiklerini belirterek sözlerini bitirdi. (BA)

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ