22 Nisan 2021 Perşembe

Çin ve Hindistan’daki Hristiyanlar Daha Fazla Zulüme Uğrayabilir

Dünya çapında zulüm gören Hristiyanları destekleyen Release International, yayınladığı raporda Çin ve Hindistan’daki Hristiyanların 2021’de daha fazla zulümle karşı karşıya kalacağını belirtti. 

Paul Robinson

Release International Genel Müdürü Paul Robinson, Çin, İran, Malezya ve Hindistan’da Hristiyanlara yönelik zulmün arttığını belirterek, ‘‘Zulme ve salgına rağmen, tüm dünyada baskı altında yaşayan Hristiyanların Tanrı’ya olan cesaretinin ve güvenin açık kanıtlarını görüyoruz’’ dedi.

Release International raporu, ticari ilişkiler nedeniyle Çin’in uluslararası toplumu susturduğunu bildirdi. China Aid Kuruluşu Başkanı Pastör Bob Fu, Çin hükümetinin kiliselerine yönelik baskıyı daha da artırmak için salgını kullandığını söyleyerek, ‘‘Haçların zorla kaldırılması gibi Hristiyanlara yönelik bazı kampanyalar hız kazandı’’ dedi.  Çin’de zulüm gören Hristiyanların savunulmasına yardım eden Fu, ABD’de kendisine ve ailesine yönelik tehditlere maruz kaldı ve koruma talep etti. Buna rağmen ChinaAid’in çalışmalarına devam edeceğini belirtti.

Rapor ayrıca, Hindistan’daki Hristiyanların, Hindu milliyetçiliğindeki büyüme nedeniyle 2021’de artan zulümle karşı karşıya kalacağını ortaya koydu. Eylül 2020’de Chhattisgarh eyaletinin üç köyündeki Hristiyanlar, yaklaşık 3bin kişilik çetenin saldırısına uğradı. 

Alliance Defending Freedom (ADF) organizasyonu, 2020’nin ilk on ayı boyunca Hristiyanların 225 dini nedenli şiddet vakasına maruz kaldığını belirtti. 2021’de Hristiyanlara yönelik zulmün artacağı ülkeler arasında Malezya, İran, Pakistan, Mısır ve Nijerya da bulunuyor. 

Tüm kısıtlamalara ve salgına rağmen Tanrı Sözü yayılmaya devam ediyor. Tanrı, Release International ortaklarının Kutsal Kitap dağıtımlarını Kuzey Kore’deki Hristiyanlara ulaştırması için yeni fırsatlar yarattı. Ortaklardan biri ‘‘2020, yeraltı kilisesinde bugüne kadar tanık olduğumuz en yaratıcı yıl oldu’’ dedi. (CHL)

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi