18 Mayıs 2022 Çarşamba

2022 Yılının İlk Kutsal Sunu Ayini

Kumkapı dışı Surp Harutyun Kilisesi’nde, 01 Ocak Cumartesi günü, Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. riyasetindeki törende 2022 yılının ilk Kutsal Sunu Ayini (Surp Badarak) gerçekleşti.

Kilisenin din görevlisi Natan Arabyan eli ile gerçekleşen Kutsal Sunu Ayini’ne kilise diyakos ve okuyucuları Rab’bin sofrasına hizmet ettiler.

Törende Peder Zakar Koparyan’ın yanı sıra, Surp Harutyun kilisesi vakfı yöneticileri, bazı kilise vakıf yöneticileri ve inanlılar da hazır bulundular.

Patrikliğin Facebook sayfasından canlı yayınlanan törende ilahileri kilisenin Varvaryan korosu, Kumkapı Surp Asdvadzadzin Kilisesi Koğtan Korosu ve Feriköy Surp Vartanants Kilisesi Korosu üyeleri, şef Hovsep Kuyumcuyan yönetiminde birlikte seslendirdiler.

Kutsal Sunu Ayini’nin sonunda Patrik Hazretleri, 2022 yılının ilk vaazını Ermenice ve Türkçe olarak verdi. Türkçe vaazından bazı bölümler şöyle;

”Sevgili kardeşlerim yeni yılınızı kutluyorum, Tanrı’nın ruhu hepimizin üstünde olsun. Bu yeni yılda da bize yaşam versin, hayat versin, bereketlesin hayatı.

Bizim hayata bakışımızda İsa Mesih diyor ki bize; gününüzü yaşayın, Tanrı’nın istediği gibi yaşayın, O’na güvenerek yaşayın çünkü geleceği bilmiyorsunuz siz, bugünden geleceğin kaygısını üstlenmeyin. On sene sonrasının dertlerini ve tasalarını çağırmayın üstünüze. Bu günün derdini, yükünü taşıyın. Onun için Rab’bin duasında biz diyoruz ki ” gündelik ekmeğimizi bize bu gün ver”, yarınki ekmeğimi yiyebilir miyim bilmiyorum ben. Ve bu anlayış kolay bir anlayış değil çünkü yüreğimiz korku ve endişelerle dolu. Korkan ve endişelenen insan, insanlığını yavaş yavaş kaybeder. Cesaretini kaybeder. Geleceğe baktığında umutsuzlukla bakan insan kendini daha küçülmüş hisseder. Büyüyebilmesi için içinin kuvvetli bir şeyle dolması gerekir, Tanrı’sıyla dolması gerekir. Tanrı sevgisiyle dolması gerekir çünkü Yuhanna diyor; “mükemmel sevgi korkuyu dışarı atar.” Tanrı ile, ışık ile dolduğumuzda o zaman karanlıktan biz korkmayız.

Hiç kimsenin hayatı cennet değildir, hiç kimsenin de hayatı cehennem değildir. Herkesin mutlu olacağı bir alan vardır, mutsuz olacağı, dert çekeceği bir ölçü vardır. Çünkü bu dünya bizim kendimizi ispatlamamızın yeridir. Tanrı bizi bu dünyaya gönderdi, yalnızmışız gibi duruyor ama yalnız değiliz, bize diyor ki; yaşa, adımlarını at göreyim. Eğer biz Tanrı’yı koltuk değneği olarak düşünürsek, O böyle bir şey olmayı red ediyor, bize diyor ki; ben sizi dünyaya gönderdim, yeterince aklınız var, gücünüz, yeteneğiniz var, bu dünya süpermenlerin yaşayacağı bir dünya değil, sizin yaşayacağınız ve hakim olacağınız bir dünya, size her türlü yeteneği verdim ama size en önemli olan bir şey daha verdim, size birbirinizi verdim. Bizim bütün baş belamız bir birimiz. İnsanın insanla sorunu var.

Şimdi sevgili kardeşlerim 2022 yılını ne yapacağız biz? Cennet mi cehennem mi olsun? Elbette ki biz Hristiyanlar istiyoruz ki cennet olsun, ama bunun için bizde olanı paylaşmamız lazım. Bizde olan fazlayı cömertçe paylaşmamız lazım. Hayatta en önemli olan şey zenginlerin fakirlerle paylaşması değil, en önemli şey insanların bir biriyle paylaşmasıdır. Eğer biz yardım etmek için piyango vurmasını beklersek daha çok bekleriz. Piyango vurdu sana, 2022’ye girdik, Tanrı sana 365 gün daha verdi. Yaşamak, büyümek için, olgunlaşmak, mutlu olmak için, başarmak için sana hayat verdi. Bugün biz bunu kutluyoruz ve kutsuyoruz. Şimdi o hayatı ve sermayeyi kardeşlerin için kullanmak durumundasın. Tanrı’nın sana verdiği, hayat, zaman, yetenek, servet bütün bunlar seni bekliyor hayatı güzelleştirmen için.

Ben bu vesileyle hepinize mutlu bir 2022 yılı diliyorum. Rab hepinizle olsun, her şeyin başarısız gittiği zamanlarda bile Tanrımızla el ele tutuşmuş olarak ilerleyelim. O zaman güçlü olduğumuzu göreceğiz. Nar yeni yılın güzel sembollerinden birisidir. 2022 de 365 taneden oluşuyor narın içindeki taneler gibi, narın içindeki gibi bereket olsun, hayatımızı bollaştırsın ve çoğaltsın. Evet Tanrı’ya şükrediyoruz bize verdiği nimetler için ve 2022 de vereceği nimetler için. Amen.”

Vaazların ardından Kadasetli Patrik Sahak II Hazretleri, geleneksel olarak bereketin simgesi Nar’ı kutsadı. Ardından Patrik Hazretlerinin son kutsaması ve hep birlikte söylenen Rab’bin duası ile tören son buldu.

Sonrasında kilisenin yöneticileri, din adamları, diyakoslar, okuyucular Patrik Kadasetli Sahak II ile anı fotoğrafı çektirdiler.

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi