20 Nisan 2021 Salı

89 Yıl Sonra Gümrü’de İlk Katolik Kilisesi Açıldı

gümrü katolik
89 yıl sonra, Ermenistanın ikinci büyük kenti Gümrü’de ilk Katolik kilisesi açıldı. Ermeni Katolik Kilisesi katedral atanmasını büyük bir törenle gerçekleştirdi.

Katedral, 1915 Soykırımında hayatını kaybeden şehitler için, 100. yıldönümü anısına isimlendirildi. Açılışa Lübnan’dan Ermeni Katoliklerin Başpatriği Nerses Bedros da katıldı.

Vatikanın Katolikos ve Doğu Kiliseleri Cemaat Kardinali Leonardo Sandri, Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümü ve 2015 yılında düzenlenen tüm anma ve anıtlar ile ilgili olarak kutsama ayininin olacağa duyurusunu yaptı.

Kilisenin kutsama ayinine Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ülkenin yöneticileri, Ermenistan’daki diplomatik misyon ve uluslararası örgüt liderleri, episkoposlar, Ermeni Katolik Kilisesi meclisinin üyeleri ve farklı ülkelerden gelen ziyaretçiler katıldı.

Kilise açılışı, Marek Solchinsky episkoposu, Papa Françesko’nun mesajını katılımcılara okumasıyla başladı. 1926 Gümrü depreminden sonra kendilerine ait kiliseleri olmayan Katoliklerin, O dönemde Kutsal Meryem Katedrali yıkılmış, 1991 yılından bu yana, sadık Katolikler, ev kiliselerinde dua ederek ibadetlerini sürdürmüştü.

Yeni Katolik kilisesinin inşaatı 2010 yılında başladı. Projenin tasarımcısı, İkinci Dünya Savaşına adanmış sekiz heykeli  olan heykeltıraş Hagop Jivanyandır. Kilisede klasik yapı olan ayaklar yerine kemer yapıları tercih edilmiş, ibadet yeri de bu sayede daha ferah ve geniş bir görüntüye sahip olmuştur. (cnl.news/ Çeviren: Olga Daşcinscaia)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi