8 Mart 2021 Pazartesi

Altımermer Surp Hagop Ermeni Apostolik Kilisesi’nde, Diyarıntaraç Bayramı

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli II. Sahak Maşalyan, Altımermer Surp Hagop Ermeni Apostolik Kilisesi’ne, Hıraşapar ilahisiyle giriş yaparak, Diyarıntaraç Bayramı, kutsal sunu ayinine riyaset etti. 

Kadasetli patrik II. Sahak, Hıraşapar törenleri programı dahilinde gerçekleştirdiği törende, Rab İsa Mesih’in henüz 40 günlük bebekken Mabede sunuluşu bayramı yani Diyarıntaraç Bayramı’na özel ayini yönetti. Kutsal sunu ayini, Peder Dırtat Uzunyan tarafından sunuldu.

Hıraşapar ve Kutsal sunu törenlerinde, kilisenin din görevlisi Peder Zohrap Civanyan’ın yanısıra, rahip Şınork Babikyan, kıdemli peder Goryun Fenerciyan, peder Zakar Koparyan, peder Şahen Uhanyan, peder Şirvan Mürzyan da hazır bulundular. 

Ayin sırasında , geçtiğimiz pazar peder adayı olarak Diyakon takdis edilen Sevan Arapoğlu ilk kez Kutsal Kase’yi sunağa getirdi.

Patrik Hazretleri vaazında özetle;

Diyarıntaraç bayramının ne anlama geldiğini,, tarihsel oluşumunu, daha 40 günlük bebekken Mabette bulunan 2 Aziz’in ondaki “Işığı” görüp iman ettiklerini, Rab İsa Mesih’in mabede sunuluş sebebini, doğan her çocuğun Tanrı’nın bir mucizesi olduğunu ve hala her gün binlerce doğumla birlikte, Tanrı’nın insanlardan umudunun devam ettiğini, bizlerin bu mucizeleri anlamamız ve O Azizler gibi İsa Mesih’in ışığını görmemiz gerektiğini, O’nun hep bizle, içimizde olduğunu, oysa bizlerin O’ndan uzaklaşarak dünyevi değerlere kıymet verdiğimizi, Tanrı sözünü dinleyip, İsa Mesih’deki ışığı görebilsek en önemlisi Ruhlarımızın aydınlanacağını  dile getirdi. 

Komünyon (Kutsal Ekmek) dağıtılmasının ardından, okunan dua ile tören son buldu. 


Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi