3 Mart 2021 Çarşamba

Amerikan Milyarder Tüm Servetini Hayır Kurumuna Bağışladı

Duty Free Shoppers Group’un kurucu ortaklarından biri olan 89 yaşındaki Chuck Feeney milyarları bulan tüm servetini hayır kurumuna bağışladı.

Amerikan milyarder servetinden geriye sadece 2 milyon dolar bıraktığını ve mutlu olduğunu açıkladı.

Chuck Feeney: “Geriye dönüp baktığımda, bazı şeyleri değiştirmenin mümkün olduğunu anlasam da çok mutluyum. Hayattayken bu hedefimi yerine getirmek beni iç huzura kavuşturdu” açıklamasında bulundu.

89 yaşındaki Feeney ömrü boyunca mütevazi bir hayat sürerek milyarlarca dolarlık bir servet biriktirmeyi başardı. Son 40 yıl içerisinde Atlantik Philanthropies Vakfı aracılığıyla, dünya çapında hayır kurumlarına ve üniversitelere 8 milyar dolardan fazla bağışta bulundu. Tüm bağışlarını anonim olarak yaptığı için ”Hayırsever James Bond” olarak tanındı. Kendini ve karısını güvence altına almak için ise tüm servetinden geriye sadece 2 milyon dolar bıraktı.

Chuck Feeney: ”İyilik ve kayda değer işler yapabilecekken bağış yapmayı ertelemek için bir neden göremiyorum. Ayrıca hayattayken yardım etmek öldükten sonra yardım etmekten çok daha anlamlı. Parayı küçümsemiyorum fakat o kadar çok ki harcamak imkansızlaşıyor” dedi.

Feeney, 14 Eylül 2020 tarihinde Atlantic Philanthropies vakfını kapatmak üzere tüm belgeleri imzaladığını açıkladı.

Atlantic Philanthropies Vakfı kapatıldıktan sonra son 10 yıl içerisinde yapılan bağışların tümünü özetleyen rapor “Zero Is the Hero” olarak adlandırıldı.

Bağış yapmayı ruhsal huzura kavuşmak olarak nitelendiren Chuck Feeney’in hayırseverliği birçok iş insanına yorum konusu oldu. 

Warren Buffett

Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett: “Chuck hepimiz için bir örnektir. Hayatta doğru kahramanlar ve rol modelleriniz varsa, o zaman zaten %90 başarı elde etmişsiniz demektir. Chuck Feeney iyi bir kahraman” ifadelerini kullandı.

Laurene Powell

Sosyal Değişim Kuruluşu olan Emerson Collective’in Kurucusu Laurene Powell: “Chuck Feeney gerçek bir öncü. Tüm servetini daha hayattayken hayır işlerine harcayarak ben dahil olmak üzere tüm insanlığa hayırseverlik için ilham verdi. Chuck Feeney’in anonim hayırseverliğe olan bağlılığı ve büyük dünya sorunlarını çözme arzusu, karakterinin gücünü ve artan sosyal sorumluluk duygusunu yansıtmaktadır. Hepimiz onun adımlarından gidiyoruz” dedi (O.D/cnl.news)

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Patrik Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 1 Mart Pazartesi günü, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’u kabul etti....

Salgına Rağmen Bazı Hristiyan Kitapçılar Satışlarını Artırdı

Salgın döneminde zorunlu kapanmalara ve sosyal mesafeye rağmen, 2020'de bazı Hristiyan kitapçıların genel satışlarının arttığı görüldü.Christian Retail...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi