8 Mart 2021 Pazartesi

Azize Barbara ve Aziz Saba, İskenderun’da Ayinle Anıldı

Birer gün arayla kutlanan Azize Barbara ve Aziz Saba Bayramları, İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi’nde ayinle kutladı.

4 Aralık’ta kutlanan Azize Barbara, 5 Aralık’ta kutlanan Aziz Saba Bayramları dolaysıyla 4 Aralık Çarşamba akşamı İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesinde ayin düzenlendi. Kilise Pederi Dimitri Yıldırım tarafından yönetilen ayine cemaat üyeleri katıldı.

Günün önemine yönelik İncil’den bölümlerin okunduğun ayinde bir vaaz veren Kilise Pederi Dimitri Yıldırım; “Her yıl 4 Aralık’ta Azize Barbara’yı anma günü yapıyoruz. Azize Barbara 290 yılında yaşamıştı ve kendisi Mesih İsa’ya inanmıştı. Babası Allah’a inanmıyordu, kızı inandığı için kızını kendi eliyle öldürdü.

Bugün aynı zamanda Şamlı Aziz Yuhanna Bayramıdır. Aziz Yuhanna 676 yılında yaşamış bir dini önderdir ve Mesih İsa’ya inandığı için şehit edilmiştir.

Aziz Saba’nın Bayramı ise 5 Aralık’ta kutlanıyor. Aziz Saba rahiplerin babalarıdır, rahipliği öğretendir. 430 yılında yaşamıştır. Manastırlarda yaşamıştır her zaman. 5. yüzyılda insanlara ve rahiplere; Dini, Hristiyanlığın öz yaşamını öğretiyordu” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen ayin sonrasında ise kilisesi salonunda, Peder Adayı Yusuf Papasoğlu, Azize Barbara’nın hayatını bir slayt eşliğinde katılımcılara anlattı. Slayt sunumunun ardından ise cemaat üyeleri çocuklar Azize Barbara’nın ilahisini Arapça olarak hep birlikte seslendirdiler. Çocukların seslendirdiği ilahi dinleyenlerden tam not aldı. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürüldü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi