8 Mart 2021 Pazartesi

Bulgar Patrik Neofıt, Makedonya Kilisesi’nin Geleceği İçin Umutlu

Bulgar Patrik Neofıt: “Makedonya Kilisesi’nin Geleceğinin Önemli Konularında Fikir Birliğine Sahibiz”

Bulgaristan’ın Kutsal Patriği Neofit, geçtiğimiz günlerde Makedon Ortodoks Kilisesi’nin geleceğine ilişkin umutlarını dile getirdi ve gelecekteki ana konular üzerinde fikir birliğine varıldığını söyledi.

Açıklama, Bulgar Ortodoks Kilisesi ile Makedonya Ortodoks Kilisesi arasındaki yakınlaşmaya ilişkin olarak yakın gelecekte nelerin bekleneceği sorusuna yanıt olarak geldi.

Makedonya Ortodoks Kilisesi şu anda Ortodoks dünyanın kalanından ayrı, herhangi bir yerel Ortodoks kilise tarafından tanınmıyor.

Bulgaristan’ın Kutsal Patriği Neofit “Güçlü bir toplantı ve görüşmeler oldu. Dikkatle dinlemeye, iyi bir ses tonunu korumaya ve bu maddenin hareketinin bağlı olduğu hiyerarşileri ve insanlara uymayı deniyoruz. Gelecekteki birlik için ana konularda fikir birliği olması nedeniyle Tanrı’ya şükürler olsun “dedi.

Makedonya’da bulunan Ohri Başepiskoposluğunun kuruluşunun 1000. Yıl dönümünde yapılacak olan kutlamalara katılıp katılmayacağı sorulan Patrik Neofit soruyu “Bu olayı nasıl işaretleyeceğimizi düşünmeyi deneyeceğiz…Mesih’in sevgisine ve barışına hizmet etmeye çalışacağız” şeklinde cevapladı.

Kasım ayında Makedon Ortodoks Kilisesi, Bulgar Kilisesi’ni Anavatan Kilisesi olarak kabul etmeye ve kutsal, bilinen bir Ortodoks Kilisesi olma konusunda yardım etmeye hazır olduklarını belirterek, Bulgar Kilisesi’ne ulaştı. Bulgar Kilisesi, Makedon Kilisesi’nin ayrıldığı Sırp Ortodoks Kilisesi’nde şaşkınlık yaratan yardıma, elinden gelen her şeyi yapacağını açıkladı.

Bulgar ve Makedon Kiliseleri arasındaki toplantılar 21 Aralık’ta başlamıştı.(orthochristian)

Türkiye’deki Bilim Kadınlarının Oranı Avrupa Ortalamasının Üstünde

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2019 verilerine göre, Türkiye’deki bilim kadınlarının oranı Avrupa ülkelerinin ortalamasının üstünde.Avrupa Birliği...

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi