14 Nisan 2021 Çarşamba

Cezayir’in En Büyük Kiliseleri Kapatıldı

Cezayir hükümeti, Protestan kiliseleri kapatmaya devam ediyor. Ülkede 46 Protestan Kilisesi’nin 15’i geçen yılın başından beri kapalı.

Geçtiğimiz günlerde ise kapatılan kiliseler listesine Tizi-Ouzou’daki 700 üyeli Full Gospel Kilisesi de eklendi. İbadet sırasında kiliseye baskın düzenleyen polis, cemaate korku dolu anlar yaşattı.

Morning Star News’e göre, çoğu kişi korkuyla kaçarken, bazıları ise zorla dışarı çıkartıldı. Cezayir’deki protestan kiliselerin başkanlığını yapan Pastör Salah Chalah, cemaatini korumaya çalışırken güvenlik güçlerinin şiddetine maruz kaldı.

Chalah, Morning Star’a güvenlik güçlerinin zor kullanarak kiliseye müdahale ettiğini söyleyerek, 1996’dan beri yasal olarak, aktif şekilde hizmet ettiklerini açıkladı. Chalah, ‘‘23 yıldan beri hizmet veriyoruz. Neden bu kadar beklendi? İnancımızdan dolayı bu davranışa maruz kaldık. Acımızın nedeni bu olduğu için gurur duyuyoruz’’ dedi.

Aynı gün, Makoud’daki 500 üyeli Source of Life Kilisesi de kapatıldı. Baskın görüntülerinde, polisin kiliseye girdiği sıralarda cemaatin Hallelujah ilahisini söyledikleri görüldü.

Pastör Nourredine Benzid, ‘‘Bir gün çocukların, kadınların, yaşlıların ve gençlerin önünde ibadet yerlerinin silahla baskına uğrayacağını hiç düşünmemiştim. 21. yüzyılda böyle bir olay düşünülemez ve kabul edilemez’’ dedi.

42 milyonluk ülke nüfusunda sadece 125 bin Hristiyan yaşamaktadır.(CBN)

Anaokulunda Yangın: 20 Çocuk Hayatını Kaybetti

Nijer'in başkenti Niamey'de bir anaokulunun binasını saran yangında en 20 çocuk hayatını kaybetti.Birleşmiş Milletler'e göre dünyanın en fakir...

Son Akşam Yemeği Tablosu’nu Halı Olarak Satıyorlar

Dünyaca ünlü ressam Leonardo Da Vinci'nin İsa Mesih'in havarileriyle yediği ''Son Akşam Yemeği” adlı tablosu bir alışveriş...

Müjdeleme Gezisi Sırasında 8 Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın Kaduna eyaletinde müjdeleme gezisi için yola çıkan 8 Hristiyan’ın kaçırıldığı bildirildi.Uluslararası Hristiyan Kuruluşu’na (ICC) göre, Redeemed...

Afrikalı Dini Liderler, Salgının Tanrı’nın Bir Cezası Olabileceğini Düşünüyor

Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli hayatını kaybetti. Yetkililer Magufuli'nin kalp komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybettiğini söylese de, çoğu...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi