22 Haziran 2021 Salı

Çin, Din Karşıtı Yasayı İhlal Eden Hristiyan Adama Para Cezası Verdi

Geçen hafta bir Çin Hükümet kurumu, yeni bir din karşıtı yasayı ihlal ettiğini söylediği Hristiyan adama, çevrimiçi İncil çalışması düzenlediği için 2.870 dolar para cezası verdi.

International Christian Concern’e (ICC) göre Yunnan eyaletinde yaşayan Zhang Wenli, 11 Ağustos’ta Etnik ve Din İşleri Bürosu tarafından “yasadışı dini eğitim” vermekle suçlandı.

Mektupta, “Dini olmayan gruplar, dini olmayan okullar ve dini olmayan etkinlik siteleri, dini faaliyetlere uygun şekilde tanımlanmamış geçici faaliyet alanlarının dini eğitimler, dini bağışlar ve dini faaliyetler yürütemeyeceğini belirten 2018 Diyanet İşleri Yönetmeliği” adlı yeni bir yasadan alıntı yapıldı.

20.000 RMB (yaklaşık 2.870 ABD Doları) para cezasına çarptırıldı.

Çin’deki Hristiyanların, Üç Benlik hareketinin bir parçası olan hükümet onaylı kiliselere katılmalarına izin veriliyor. Bu tür cemaatler ağır düzenlemelerle ve hatta zulümle karşı karşıya olduğu için, milyonlarca Çinli Hristiyan yasadışı ev kiliselerinde ibadet ediyor.

ICC yaptığı açıklamada, “Bu, Çin’deki herhangi bir Hristiyan için İncil çalışması yapmanın veya çevrimiçi kilise faaliyetleri yürütmenin giderek daha riskli olacağını gösteriyor. Wuhan, Sichuan ve Yunnan’da, yerel yetkililer gözlerini Hristiyanların üzerinde, özellikle de ev kiliselerinden olanların üzerinde tutuyor. Çevrimiçi etkinliklerinin çoğu dinleniyor ve kesintiye uğruyor. Eylemlerinin amacı, ev kilisesi üyelerini devlet onaylı kiliselere katılmaya zorlamaktır” ifadelerini kullandı.

Çin’deki Hristiyanlar son aylarda ciddi kısıtlamalar ve zulümlerle karşı karşıya kaldılar.

Bitter Winter haberine göre, salgın nedeniyle kapanmaya zorlanan Üç Benlik cemaatlerinin, ancak pastörlerin “vatanseverlik eğitimi” vaazlarını kullanmaları ve Komünist Partiyi desteklemeleri halinde yeniden açılmasına izin veriliyor.

Bitter Winter haberine göre, bu yılın başlarında hükümet, doğudaki Anhui eyaletindeki en az 250 Üç Benlik kilisesinin haçlarını zorla kaldırdı. Geçen yıl, Çin’in dört bir yanındaki kiliselere On Emir’in kopyalarını kaldırmaları ve bunların yerine komünist devrim lideri Mao Zedong ve şimdiki Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in portrelerini koymaları emredilmişti. (CHL)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi