2 Aralık 2021 Perşembe

Çin, Kutsal Kitap Uygulamalarını Kaldırdı

Yeni bir rapora göre, son günlerde Çin hükümeti çeşitli Kutsal Kitap uygulamalarını yasaklayarak ve WeChat Hristiyan’ın kamuya açık hesaplarını kapatarak Hristiyanlığı kısıtlamaya devam ediyor.

Uluslararası Hristiyan Kuruluşu (ICC), 1 Mayıs’ta Çin sosyal medya platformu olan WeChat’teki Hristiyan hesaplarının kapatıldığını duyurdu. Çin vatandaşları ‘Gospel League’ ve ‘Life Quarterly’ gibi WeChat Hristiyan sayfalarına erişmeye çalıştığında hesabın engellendiğine ve askıya alındığına dair mesaj aldı. 

The Chinese Christian Fellowship of Righteousness Pederi Francis Liu, engellenen sayfaların ekran görüntülerini Twitter sayfasında paylaştı. ICC, Çin hükümetinin Kutsal Kitap uygulamalarını App Store’dan kaldırdığını duyurdu. ICC raporunda, ‘‘Kutsal Kitap uygulamalarını indirmek isteyenler, güvenlik duvarını aşmak için VPN kullanmak zorunda’’ dedi.

Bu, Çin’in Kutsal Kitap uygulamalarını ilk hedef alışı değil. 2019’da Çin hükümeti, 10 milyon kez indirilen 6 yıllık Çince Kutsal Kitap uygulamasını kaldırdı. YouVersion gibi popüler Kutsal Kitap uygulamaları da App Store’da mevcut değil. 

WeDevote kurucu ortağı Levi Fan, World’e Çin hükümetinin yalnızca uygulamayı değil, aynı zamanda kendisini de izlediğini belirtti. 2015 yılında, Pekin’in Kamu Güvenliği Bürosu Fan’ın ofise gelmesini emretti. Yetkililer ona eşinin WeChat Hristiyan hesabına yazdığı makaleler ve satın aldıkları yeni ev hakkında bilgi sahibi olduklarını söyledi.

Fan, ‘‘Her şeyi bildiklerinin farkında olmak rahatsız ediciydi, ancak Çin ev kilisesi geçmişte bu zulümle karşı karşıya kaldığı için şaşırmadım. Yaşananlar Tanrı’ya yaklaşmama yardım etti. Bunu tek başıma yapamayacağımı ve daha fazla dua etmem gerektiğini fark ettim’’ dedi. (CHL)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi