30 Haziran 2022 Perşembe

Çin, Kutsal Kitap Uygulamalarını Kaldırdı

Yeni bir rapora göre, son günlerde Çin hükümeti çeşitli Kutsal Kitap uygulamalarını yasaklayarak ve WeChat Hristiyan’ın kamuya açık hesaplarını kapatarak Hristiyanlığı kısıtlamaya devam ediyor.

Uluslararası Hristiyan Kuruluşu (ICC), 1 Mayıs’ta Çin sosyal medya platformu olan WeChat’teki Hristiyan hesaplarının kapatıldığını duyurdu. Çin vatandaşları ‘Gospel League’ ve ‘Life Quarterly’ gibi WeChat Hristiyan sayfalarına erişmeye çalıştığında hesabın engellendiğine ve askıya alındığına dair mesaj aldı. 

The Chinese Christian Fellowship of Righteousness Pederi Francis Liu, engellenen sayfaların ekran görüntülerini Twitter sayfasında paylaştı. ICC, Çin hükümetinin Kutsal Kitap uygulamalarını App Store’dan kaldırdığını duyurdu. ICC raporunda, ‘‘Kutsal Kitap uygulamalarını indirmek isteyenler, güvenlik duvarını aşmak için VPN kullanmak zorunda’’ dedi.

Bu, Çin’in Kutsal Kitap uygulamalarını ilk hedef alışı değil. 2019’da Çin hükümeti, 10 milyon kez indirilen 6 yıllık Çince Kutsal Kitap uygulamasını kaldırdı. YouVersion gibi popüler Kutsal Kitap uygulamaları da App Store’da mevcut değil. 

WeDevote kurucu ortağı Levi Fan, World’e Çin hükümetinin yalnızca uygulamayı değil, aynı zamanda kendisini de izlediğini belirtti. 2015 yılında, Pekin’in Kamu Güvenliği Bürosu Fan’ın ofise gelmesini emretti. Yetkililer ona eşinin WeChat Hristiyan hesabına yazdığı makaleler ve satın aldıkları yeni ev hakkında bilgi sahibi olduklarını söyledi.

Fan, ‘‘Her şeyi bildiklerinin farkında olmak rahatsız ediciydi, ancak Çin ev kilisesi geçmişte bu zulümle karşı karşıya kaldığı için şaşırmadım. Yaşananlar Tanrı’ya yaklaşmama yardım etti. Bunu tek başıma yapamayacağımı ve daha fazla dua etmem gerektiğini fark ettim’’ dedi. (CHL)

Yüzlerce Kadın Mahkûm Vaftiz Edildi

‘God Behind Bars’ adlı hapishane hizmetleri, mahkûmları İsa Mesih ile tanıştırmak için ülke çapındaki kiliselerle birlikte çalışıyor....

Kiliseler, Kürtaj ile Mücadele Ediyor

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İngiltere ve Galler için en son kürtaj rakamlarını yayınladı. Buna göre, 2021'de...

Teksas’ta 21 Kişinin Hayatını Kaybettiği Okul Yıkılıyor

Teksas, Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin silahlı bir kişi tarafından 19 öğrenci ve iki öğretmenin öldürüldüğü Robb...

Dini Gruplardan Komünist Parti Düzenlemelerine Uyma Sözü

Çin hükümeti tarafından onaylanmış resmi Protestan Kilisesi olan Üç-Benlik Yurtseverliği Hareketi (TSPM), kiliselerin yönetimine dair Çin Komünist...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi