27 Şubat 2021 Cumartesi

Covid-19: Çocuklar Koronavirüs Salgınının Gizli Kurbanları

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, hükümetleri Covid-19’un sosyoekonomik sonuçları arasında çocukların güvenliğini ve refahını sağlamaya çağırıyor. 

Risk Altındaki Çocuklar 

Geçtiğimiz günlerde web sitelerinde yayınlanan bir açıklamaya göre UNICEF, dünyadaki milyonlarca çocuğun koronavirüsün yayılmaması için alınan önlemler nedeniyle tehlike altında olduklarını söyledi. Açıklamaya göre, istismar ve sömürü vakaları bu dönemde daha da artacak.

Diğer bir açıklamaya göre ise, okulların kapanması ve dışarı çıkma kısıtlamaları çocukların rutinlerini ve destek sistemlerini aksatırken şu dönem bazı çocuklar, aile içi şiddet ve strese karşı her zamankinden daha savunmasız durumdalar.

Çocuklar Gizli Kurbanlardır

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, “Çocuklar Covid-19 salgınının gizli kurbanlarıdır” dedi ve ekledi: “Yasaklar ve okulların kapanması; eğitim, ruh sağlığı ve temel sağlık hizmetlerine erişimi etkiler. Hem erkekler hem de kızlar için sömürü riski her zamankinden daha yüksek. Hareket halindeki veya çatışmaların içinde yaşayan çocuklar için, sonuçlar şimdiye kadar gördüğümüz gibi olmayacak. Onları hayal kırıklığına uğratmamalıyız”

Küresel İnsani Müdahale

Çarşamba günü Birleşmiş Milletler, dünyanın en savunmasız ülkelerinde Covid-19 ile savaşmak için 2 milyar dolarlık koordineli küresel insani müdahale planı başlattı.

Bu plan, milyonlarca insanı korumayı ve virüsün dünyanın etrafında dönmesini önlemeyi amaçlıyor. Salgın şimdi çatışma, doğal afetler ve iklim değişikliği nedeniyle zaten insani krizlerle karşı karşıya olan ülkelerde de hissediliyor. (vaticannews)

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi