SAT7TURK HABER -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Design Museum’da “Moving to Mars” (Mars’a Taşınmak) Adlı Bir Sergi Açıldı

Design Museum’da “Moving to Mars” (Mars’a Taşınmak) Adlı Bir Sergi Açıldı
  • 27.11.2019

Sergi; Mars görselleri, Mars’a yolculuk, Mars’ta yaşam, Marsın geleceği ve Dünyaya dönüş olarak 5 bölüme ayrılıyor. Sergide şimdiye dek uzay araştırmalarında kullanılan donanımlar ile ünlü tasarımcıların tasarladığı, geleceğin ekipmanlarına yer verildi. 

Mars hayali kuranlara, en iyi teknolojiyle bile en az 8 ayda varılabilen, soluyacak bir atmosferi olmayan,atmosfer basıncı da ortalama 721.7 pascal olan, minimum -95° ile maksimum -15° derece arası sıcaklıklara sahip kızıl bir çöl olduğunu hatırlatmakta da fayda var. 

Mars yolculuğu sırasında sınırlı kaynaklar ile bir hayat sürdürmenin yolları araştırılıyor.  Bu araştırmalar, dünyada da daha sürdürülebilir bir hayat kurmada yardımcı kaynak olacak.   

Dezeen köşe yazarı ve Sergi küratörü Justin McGuirk: “Mars’ı Gezegen B olarak görmüyoruz. Çünkü orada doğal kaynaklarımız çok kısıtlı olacak ve bu dünyada göstermediğimiz titizliği orda göstermemiz şart olacak. Oksijenimizi geri dönüştürmek, suyumuzu geri dönüştürmek ve atıklarımızı hayatta kalmak için tekrar kullanmak zorunda kalacağımız bir ortamdan bahsediyoruz. Tüm bunlar bizlere bu gibi problemleri dünya üzerinde de çözmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Bu yüzden dünyada sahip olduğumuz bunca imkân varken hala kaybetmek üzere olduğumuz kaynaklar konusunda önlem alabiliriz. Şu dakika hiçbir ekipman ve teknoloji olmadan birini marsa gönderseniz orada bir saniye bile yaşayamaz, bu yüzden bir şey yapabiliyorsak önce dünya için yapmalıyız” açıklamasında bulundu.

Sergi kapsamında Marsta yaşamanın 200’den fazla yolu araştırıldı. Bunlar, Konstantin Grcic ve Alexandra Daisy Ginsberg’in kurdukları yeni ve sürükleyici kurulumlarının yanı sıra NASA ve Elon Musk’un Spacex’inden gelen orijinal eserlerin bir kombinasyonundan oluşmaktadır.

Mcguirk: “Mimarların ve Tasarımcıların, Mars için en uygun çalışmalarını derledik. Ama bu büyük projeyi daha da ileri götürdük ve bir dizi tasarımcıyı gelecekteki olası senaryoları düşünmeye davet ettik. Tüm bu çalışmalar insanlara bu hayat için yeni bir bakış açısı kazandıracaktır” dedi. 

Mars’tan görüntülerin sunulduğu serginin ilk bölümü, tarih boyunca Kızıl gezegene olan hayranlığımızı ve bu anlayışımızın bilimsel ilerlemelerle birlikte nasıl şekillendiğini gösteriyor. Bu bölüm, 1870’lerde İtalyan astronom Giovanni Schiaparelli tarafından yaratılan Mars’ın ilk gerçek haritalarından, 2020’de gezegene gönderilecek olan Rosalind Franklin ExoMars Gezicisinin prototipine kadar her şeyi kapsamaktadır.

DNA’nın keşfine izin veren X-ışınından ilham alan Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Rus muadili Roscosmos tarafından yapılan bir mobil laboratuvar sayesinde uzmanlar, Mars gezegeninin yüzeyini ışınlar ile iki metre delerek, geçmiş ya da şimdiki yaşamın kanıtlarını aramaya başlayacak.  

Günümüzde Mars gezegeni sıkı biz gözlem altında. Dolayısıyla Mars ile ilgili tüm tasarımlar, radyasyondan donma sıcaklıklarına, oksijen eksikliğinden sık toz fırtınalarına kadar tüm koşullar göz önünde bulundurularak yapılmıştır. 

Serginin ikinci bölümü, uzay yolculuğu ve Mars’a nasıl ulaşacağımıza dair çeşitli yol ve tasarımlar sunuyor.

McGuirk: “Aya ulaşmak üç gün sürmüştü, Mars’a yedi ila dokuz ay. Bu yolculuk süresince nasıl güvende kalabiliriz, yolculuk kapsamında yaşam alanları nasıl olacak ve sürdürülebilir bir hayat nasıl olmalı? Tüm bu soruların cevabı üzerinde tek tek çalıştık.” diye devam etti.

Daha insan merkezli bir yaşama geçiş, hem NASA hem de Sovyet uzay programı için oluşturulan temellere dayalı iç tasarımları ile araştırılmaktadır.

Serginin bu bölümünde, temel ekipmandan mobilyaya kadar her şey yeniden tasarlandı, tasarımlarda özellikle yerçekimi sıfır olan ortamın zorlukları göz önüne alındı. 

Alman endüstri tasarımcısı Konstantin Grcic, uzay ve uzay istasyonlarında bulunan yüksek mühendislik gerektiren karmaşık masaları dairesel bir ray sistemine dönüştürerek basitleştirdi. Astronotların ayakları, zemine monte edilmiş kayışlara bağlanarak sabitlenebilecek. 

Tasarımcı Anna Talvi de, düşük ağırlıkta, kullanıcının kaslarını çalıştıran bir tür “giyilebilir spor salonu” işlevinde olan esnek giysiler tasarladı. 

Serginin bir parçası olarak ilk kez sergilenen NDX-1, özellikle Mars’ta kullanılmak üzere tasarlanan ilk prototip uzay giysisidir.

Kuzey Dakota Üniversitesi yönetiminde yapılan bu giysiler gezegenin yorucu koşullarına dayanacak şekilde tasarlanırken, yumuşak kumaş bağlantıları aydaki elbise ile karşılaştırıldığında hareket kabiliyetinin geliştirildiğini görürüz.

Serginin üçüncü bölümünde, tasarımcılar hayatta kalma konusuna, yani nerede yaşayacağımıza, ne giyeceğimize ve ne yiyeceğimize odaklandılar.

Burada, Foster + Partners tarafından tasarlanan 3 boyutlu basılmış bir habitatın yanı sıra, mimar firma Hassell tarafından üretilen gelecekteki bir yaşam ortamının nasıl görüneceğine dair farklı minyatür modellerine geniş bir alan ayrılmıştır.

Her ikisi de Mars’ın gevşek, kumlu üst toprağının üzerinde bir temel kurabilmek için, koruyucu bir dış kabuk görevini üstlenecek olan regolith adı verilen maddeyi tercih ettiler. Yaşam alanlarının iç kısımlarını oluşturmak için ise şişirilebilir fanusları tercih edildi. 

Moda stüdyosu Raeburn, güneş battaniyelerini “yap ve tamir et” yaklaşımıyla Mars’taki kaynak eksikliğine cevap veren “Yeni Ufuklar koleksiyonunu” sundu.

GrowStack ağırlıklı olarak, dünyanın ilk yeraltı çiftliklerinden birinde yeryüzünün altında gıdayı yetiştirme konusu üzerinde çalıştı. Tarım şirketi keşfettiği yeni yöntemlerini uzaya götürüyor. Sergide, toprağa bağımlı olmayan ve daha büyük bir verim yaratan, daha az su ve alan kullanan bir hidroponik sistemin Mars’ta ne kadar faydalı olabileceği gösterildi.

Bu arada tasarımcı Franziska Steingen, cesetlerin dünyaya geri gönderilemediği bir gelecekte yeni gömülme yollarını sunan bir mezarlık ev seti tasarladı.

Serginin son iki bölümü ise; Mars’ın geleceği ve aşağı dünya ile ilgili somut sorular ortaya koyuyor.

Uzayda yaşanılabileceğinin yanı sıra, tasarımcı ve sanatçı Alexandra Daisy Ginsberg insanların yerine sadece bitkilerin yetiştirileceği bir Mars’ın bir versiyonu olabileceğini vurguladı. 

Bilgisayar simülasyonu, gezegene 16 farklı bakteri ve bitki türünün gönderilmesinin beklenmedik şekillerde etkileşime girdiklerinde sayısız farklı olası biyosferlere yol açabileceğini hayal etmek için bir saatte bir milyon veri çalıştırabiliyor.

Son olarak, serginin 5.ci bölümü, ziyaretçileri ve katılımcıları “İnsanlık gerçekten Mars’a mı gitmeli?” sorusu ile etik ve varoluşsal ikilemi düşünmeye davet ediyor. (dezeen.com / O.D)

Etiketler: / / / /

Kasırga Kurbanı Yaşlı Kadına Hristiyan Yardım Vakfından Ev Desteği
Geçtiğimiz yıl Amerika’nın Alabama Eyaletindeki meydana gelen büyük kasırgada yakınlarını ve evini kaybeden kadına, Hristiyan bir organizasyon yeni bir ev...
Plastik Kirliliğini Yeterince Ciddiye Almıyoruz
Plastik doğada yıllarca çözülemiyor. Satın aldığımız gıdadan giyime kadar birçok ürün, plastik ambalajlar içerisinde korunuyor. Plastik ambalajın doğada çözülme süresi...
El-Şebab, 3 Hristiyan Öğretmeni Katletti
Somali merkezli, El-Kaide bağlantılı aşırılık yanlısı El-Şebab militanları tarafından gerçekleştirilen ilkokul saldırısında 3 Hristiyan öğretmen hayatını kaybetti. Olay, güvenlik güçleri...
Wikipedia Yeniden Erişime Açıldı
29 Nisan 2017 tarihinden bu yana erişime kapalı olan Wikipedia, erişime açıldı. Ankara 1’nci Sulh Ceza Hakimliği, Türkiye’de 29 Nisan 2017...
Endonezya’da 7 Binden Fazla Kişi Selden Etkilendi
Endonezya’da son 13 yılın en büyük sel felaketi Endonezya’nın Doğu Kalimantan eyaletinde dünden bu yana etkili olan selden 7 binden...
Filipinler’de Yanardağ Patlaması Sonucu, En Az 300 Bin Kişi Tahliye Edildi
En küçük aktif yanardağlarından biri olan Taal Yanardağı’nda gerçekleşen patlama sonucunda, Filipinler’in Manila bölgesinde gökyüzü kül, buhar ve çakıl taşlarıyla...
Atlanta’daki Megakilise, Yardım Kuruluşlarına 500 Bin Dolar Bağışta Bulundu
Atlanta’daki Megakilise, Noel tatili sırasında kadınlara ve çocuklara hizmet veren toplam beş yardım kuruluşuna 500 Bin dolarlık bağışta bulundu. The...
UNICEF, 2020’nin Suriyeli Çocuklar İçin Barış Yılı Olması Çağrısında Bulundu
Suriyeli çocuklar adına konuşan UNICEF Başkanı Henrietta H. Fore, ülkede savaşın bir an önce durdurulması çağrısında bulunarak, yeni yılda barış...
2019’da En Çok Ölüm Kürtaj Nedeniyle Oldu
Dünya çapında istatistik veriler yapan Worldometers adlı kuruluş, 2019 yılının önde gelen ölüm nedeninin kürtaj olduğunu açıkladı. Verilere göre, geçtiğimiz...
Rus Ortodoks Kilisesi’nde Noel Coşkusu
Rusya’da Ortodoks Hristiyanlar, salı günü İsa Mesih’in doğuşu olarak bilinen Noel’i kutladı. Moskova’nın göbeğinde bulunan Kurtarıcı İsa Katedrali’nde Rus Ortodoks...
Etiyopya’da Keşfedilen Antik Kilise, Hristiyanlığın Yayılmasına Işık Tutabilir
Bir arkeolog ekibi, Etiyopya’da Hristiyanlığın yayılmasına ışık tutacak 1700 yıllık kilise keşfetti. Roma tarzı 4. yüzyıla dayanan bazilika, bir zamanlar...
Endonezya’daki Sel Ve Heyelanlarda Ölü Sayısı 66’ya Yükseldi
Endonezya’da şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda hayatını kaybedenlerin sayısının 66’ya yükseldiği bildirildi. Ulusal Afet Ajansı Yönetimi (BNPB) tarafından...
İşaret Dilinde İsa Filmi, 70 Milyon Kişiye Ulaşacak
Jesus Film Project ve Deaf Missions hizmet gruplarının katkıları sayesinde 70 milyon işitme engelli, işaret dilinde İsa filmini izleyebilecek. Projeyi...
Avustralya Yanıyor: 480 Milyon Hayvan Yanarak Can Verdi
Avustralya’da haftalardır etkili olan yangın felaketinin büyük yerleşim alanları için tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. Ülkenin güneydoğusunu etkisi altına alan alevler nedeniyle...
Papa Françesko, Yeni Yıla Kadınlara Yönelik Şiddeti Kınayarak Başladı
Papa Françesko, 2020 yılının ilk gününde kadınlara yönelik şiddeti kınarken, toplumun kadınlara ve onların bedenlerine olan davranışının, insanlık seviyesinin bir...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ