27 Eylül 2022 Salı

Ermeni Apostolik Kilisesi’nde, Yeni Ruhaniler İlk Kutsal Sunu Ayinlerini Gerçekleştirdi

Temmuz ayı içerisinde Patrik Kadasetli Sahak II eli ile takdis edilen ve inzivaya çekilen iki yeni din adamı, Rahip Kasbar Garabedyan ve Peder Melkon Pınarcıyan 40 günlük inziva dönemini tamamladıktan sonra “Antranik Badarak”larını (İlk Kutsal Sunu Ayini) sundular. 


31 Ağustos Çarşamba günü, Samatya, Altımermer Surp Hagop Kilisesi’ndeki törene Patrik Kadasetli Sahak II riyaset ederken, Patriklik makamına bağlı din adamları da törende hazır bulundular. Sabah dualarının ardından “Antranik Badarak”a geçildi. Peder Melkon Pınarcıyan’ın ilk kez sunduğu Surp Badarak’ta (Kutsal Sunu Ayini), yardımcılığını Peder Natan Arabyan yaptı. Kilise, diyakos, astdiyakos, kıdemli okuyucu ve okuyucuları Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. Günün İncil okuma parçasını kıdemli okuyucu Ğazaros Sabuncu okurken, Kutsal Kase’yi diyakos Kevork Nergis getirdi. 


Surp Hagop Kilisesi yöneticileri, Peder Melkon’un ailesi ve inanlıların da hazır bulunduğu törende ilahileri, diyakos Harutyun Edvin Galibyan yönetiminde Pederler ve okuyucular seslendirdi. 


Surp Badarak sırasında Patrik Hazretleri Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. Her iki vaazında da özetle, din adamı yetiştirmenin önemi üzerinde durdu. Din adamı olmanın ise sadece tören düzenlemekten ibaret olmadığını, inanlılarla ilgilenip onlara İncil’i anladıkları dilde de açıklamak gerektiğini dile getirdi. Peder Melkon’un ailesine, yetiştiği kiliseler olan Samatya Surp Kevork ve Surp Hagop Kilisesi yöneticileri, din adamları ve kadınlar kollarına teşekkür etti. Vaazların ardından Rab’bin duası okundu ve “Hağortutyun” dağıtımına geçildi. Peder Melkon ilk “Hağortutyun”unu verdi. Surp Badarak’ın ardından “Hokehankisd” (Ayin-i Ruhani) duaları okundu. Patrik Hazretleri’nin kutsaması ve hep birlikte söylenen Rab’bin duasından sonra Patrik Hazretleri ile fotoğraf çekinildi. Sonrasında geleneksel ritüel olarak Peder Melkon ailesinin ve inanlıların üzerine kaftanını serdi, şifa duaları eşliğinde Surp Badarak ayini kıyafetlerini kaftan üzerine attı, daha sonra eşini özel olarak kutsadı ve tören son buldu. 

01 Eylül 2022 Perşembe günü, Galata, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’ndeki törene Patrik Kadasetli Sahak II riyaset ederken, Patriklik makamına bağlı din adamları da törende hazır bulundular. 


Sabah dualarının ardından “Antranik Badarak”a geçildi. Rahip Kasbar Garabedyan’ın ilk kez sunduğu Surp Badarak’ta yardımcılığını Peder Natan Arabyan yaptı. Kilise, diyakos, astdiyakos, kıdemli okuyucu ve okuyucuları Rab’bin Sofrası’na hizmet ettiler. Günün İncil okuma parçasını diyakos Hraçya Surenyan okurken, Kutsal Kase’yi diyakos Armenak Kazancıyan getirdi. 


Surp Krikor Lusavoriç kilisesi yöneticileri, Rahip Kasbar’ın ailesi ve inanlıların da hazır bulunduğu törende ilahileri, diyakos Harutyun Edvin Galibyan yönetiminde ve orgu eşliğinde Pederler ve okuyucular seslendirdi. 
Surp Badarak sırasında Patrik Hazretleri, Ermenice ve Türkçe vaaz verdi. Her iki vaazında da özetle, din adamı yetiştirmenin önemi üzerinde durdu. Din adamı olmanın ise sadece tören düzenlemekten ibaret olmadığını, inanlılarla ilgilenip onlara İncil’i anladıkları dilde de açıklamak gerektiğini dile getirdi.

Rahip Kasbar’ın ailesine, yetiştiği kilise olan Kumkapı Patriklik merkez Surp Asdvadzadzin Kilisesi yöneticilerine ve özellikle kıdemli Peder Antreas Agopyan’a, okuyuculuk döneminden itibaren Rahip Kasbar’ın üzerinde durup, ümidini yitirmeyerek bu günlere gelmesindeki emeği için teşekkür etti. Türkçe vaazından kısa bölümler şöyle:
”Seni bu halkın üstüne çoban ve ruhani önder atadık. Bugünden itibaren bu halka hizmet edeceksin. Senin işin anlatmak, tercümanı olmak bu kilisedeki, İncil’deki sırların. Surp Badarak’taki, vaftizdeki, evlilikteki sırları sen anlatacaksın. Din adamı olmak zor bu dönemde, ve tuhaf bir şey pek çoğu için, hele evlenmemiş din adamı olmak daha zor. Çünkü bu dünyanın iki büyük Allahı var, para ve seks. Sen diyorsun ki yemin ettim, 3 yeminim var, onlardan bir tanesi evlenmemek, diğeri kendini temiz tutmak ve bir diğeri itaat etmek. Şunu unutma, şeytanın çalışma atölyesi boş bir beyindir, boş zamandır. Boş zamanını üretken olarak değerlendir. Geliş, Tanrı bilgisinde derinleş, yeni şeyler öğren’ öğrendiklerini paylaş, kaybolmuşların peşinden git, bir davan ve bir kavgan olsun hayatta, kendine acımaktan vaz geç, başkalarına acı çünkü bunun için çağırıldın. Tanrı yolunu açık etsin. Aileni tebrik ediyorum, onlar sana hayat verdiler, Hristiyanlığın ilkelerini öğrettiler ve seni bu yere taşıdılar. Seninle memnunuz, gururluyuz, aramıza hoş geldin. Bizim için değerlisin. Rab’bin eli üstünde olsun. Öyleyse şimdi gelin Göklerdeki Babamız’ın ellerine teslim edelim bu genç kardeşimizi, Tanrı onun gençliğini kullansın ve bereketlesin Amen.”

Vaazların ardından Rab’bin duası okundu ve “Hağortutyun” dağıtımına geçildi. Rahip Kasbar ilk “Hağortutyun”unu verdi. Surp Badarak’ın ardından Ayin-i Ruhani (Hokehankisd) duaları okundu. Patrik Hazretleri’nin kutsaması ve hep birlikte söylenen Rab’bin duasından sonra Patrik Hazretleri ile fotoğraf çekinildi. Sonrasında geleneksel ritüel olarak Rahip Kasbar, ailesinin ve inanlıların üzerine kaftanını serdi, Surp Badarak ayini kıyafetlerini kaftan üzerine attı ve şifa dualarını okuması ile tören son buldu.

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi