27 Şubat 2021 Cumartesi

Esad: “Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’ni Bölme Girişimlerine Tanıklık Ediyoruz”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’nin Lübnan ve Suriye kiliseleri şeklinde bölünmesi için girişimlerin olduğunu belirtti.

Şam’ı ziyaret eden Rus heyetine başkanlık eden Rusya-Suriye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Dmitry Sablin, Beşar Esad’ın Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’ni bölme girişimleri hakkındaki sözlerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Sablin’in aktardığına göre Esad, Lübnan M etropolitliğine bağımsızlık sağlamak için Ukrayna’dakine benzer bir şekilde Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’nin bölünme girişimleri olduğunu ifade etti.

Esad, “İnananların ayırma girişimleri, sadece sizin için değil, bizim için de en ciddi sorunlardan biri. Bugün Suriye ve Lübnan’daki Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’ni bölme girişimlerine tanıklık ediyoruz. Lübnan Metropolitliği’ne bağımsızlık verilmesi hakkında görüşmeler yapılıyor. Bu süreç bir süre daha devam edebilir” dedi.

“Hristiyanlık sevgi ve barış içinde bir arada yaşamadır, ancak bugün bunun halkları ve kiliseleri bölme girişimleri ışığında çalışmadığını görüyoruz” vurgusunda bulundu.

Antakya Rum Ortodoks Kilisesi, esas olarak Suriye ve Lübnan’da, ayrıca Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Umman’da bulunan diyakoslardan oluşan yerel bir otosefal bir Ortodoks Kilisesi’dir.(Almasdarnews, Tass, Sputnik)

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi