17 Mayıs 2021 Pazartesi

Esad: “Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’ni Bölme Girişimlerine Tanıklık Ediyoruz”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’nin Lübnan ve Suriye kiliseleri şeklinde bölünmesi için girişimlerin olduğunu belirtti.

Şam’ı ziyaret eden Rus heyetine başkanlık eden Rusya-Suriye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Dmitry Sablin, Beşar Esad’ın Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’ni bölme girişimleri hakkındaki sözlerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Sablin’in aktardığına göre Esad, Lübnan M etropolitliğine bağımsızlık sağlamak için Ukrayna’dakine benzer bir şekilde Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’nin bölünme girişimleri olduğunu ifade etti.

Esad, “İnananların ayırma girişimleri, sadece sizin için değil, bizim için de en ciddi sorunlardan biri. Bugün Suriye ve Lübnan’daki Antakya Rum Ortodoks Kilisesi’ni bölme girişimlerine tanıklık ediyoruz. Lübnan Metropolitliği’ne bağımsızlık verilmesi hakkında görüşmeler yapılıyor. Bu süreç bir süre daha devam edebilir” dedi.

“Hristiyanlık sevgi ve barış içinde bir arada yaşamadır, ancak bugün bunun halkları ve kiliseleri bölme girişimleri ışığında çalışmadığını görüyoruz” vurgusunda bulundu.

Antakya Rum Ortodoks Kilisesi, esas olarak Suriye ve Lübnan’da, ayrıca Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Umman’da bulunan diyakoslardan oluşan yerel bir otosefal bir Ortodoks Kilisesi’dir.(Almasdarnews, Tass, Sputnik)

Araştırma: En Fazla Covid-19 Aşısı Olan Dini Grup, Hristiyanlar

İstatistiklere göre, 50 yaşın üzerindekiler arasında aşı olma ihtimali en yüksek olan dini grup Hristiyanlar. Veriler, ileri...

Adana’daki Sin Manastırı Keşfedilmeyi Bekliyor

Adana’nın Kozan ilçesindeki, ''Torosların Sümelası'' olarak tabir edilen tarihi Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor. Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksekokulu...

Son Dakika: Kademeli Normalleşme Takvimi Açıklandı

İçişleri Bakanlığı, yarın sabah 05.00'te sona erecek tam kapanma dönemi sonrası başlayacak kademeli normalleşme planını açıkladı. Buna...

Bodrum’daki 2 Bin Yıllık Şapel Turizme Kazandırılacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan ve 2 bin yıllık tarihi Gara Şapel’in kültür turizmine kazandırılması için çalışmalara başlandı.Şapelin sahibi...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi