18 Eylül 2021 Cumartesi

Filipinler’de Öldürülen Rahibin Yası Tutuluyor

Filipinler’deki Malaybalay Episkoposluğu, rahibin Pazar günü kimliği belirsiz biri tarafından vurularak öldürüldüğü saldırıyı kınadı ve adalet istedi.

Malaybalay Episkoposluğu, 25 Ocak’ta 42 yaşındaki Peder Rene Bayang Regalado’nun ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren bir bildiri yayınlayarak, ‘‘Malaybalay Episkoposluğu, din adamları ve kutsanmış kişilerle birlikte özelikle San Jose Parish, Sinayawan, Valencia şehrindeki Regalado Ailesi, din adamlarından birinin zamansız kaybı nedeniyle derinden yaralanmış ve üzülmüştür. Yakın ailesine en derin duygularımızı gönderiyoruz ve Rabbin bu acımasız saldırının failine adaleti getirmesini diliyoruz’’ ifadelerinde bulundu.

Malaybalay Carmel Manastırı

Rahibin cansız bedeni, Patpat köyündeki Malaybalay Carmel Manastırı yakınlarındaki bir yolda bulundu. Manastırdaki bir başka rahip 24 Ocak akşamı 19:30 dolaylarında silah sesleri duyunca polisi aradı.

Polis tarafından bulunan Rene Regalado, otopsinin ardından rahip San Isidro Labrador Katedrali’nde cenazesi kaldırılacak ve daha sonra ailesi ile episkoposluk arasında belirlenecek bir tarihte Malaybalay Katolik mezarlığına salgın önemleri baz alınarak defnedilecek.

Rahibin çevreyi ve çiftçi haklarını korumak için yaptığı çalışmalar nedeniyle saldırıya uğramış olabileceği açıklandı. Yasadışı ağaç kesimlerini önlemeye çalışan rahip, internetteki forumlar aracılığıyla aracılığıyla organik tarım girişimlerini destekliyordu. Rahibin en son, bisiklet kaskını almak için sekiz kilometreden daha az mesafedeki başka bir teoloji okulundan çıkarken görüldüğü bildirildi. Malaybalay Episkoposluğu’nun resmi sözcüsü Peder Virgilio Delfin ise rahibin Aralık ayından beri ölüm tehditleri aldığını söyledi.

Peder Delfin, Filipinler’de aktif olarak hizmetine devam eden rahibin, hiç düşmanı olmadığını belirtti. Peder, ‘‘Bir rahibin görevi, topluma hizmet etmektir. Sadece din adamları için değil, aynı zamanda kayıplarının acısını çeken aile için de adalet aramamıza yardım edin’’ çağrısında bulundu. (CNA)

Fulani Militanlar, Öldürdükleri Çocuğun Cenaze Törenine Saldırdı

Geçen hafta Celina Ishaku'nun oğlu, iki yıl önce eşini öldüren Fulani militanları tarafından katledildi. Uluslararası Hristiyan Kurumu...

Hristiyan Baba, Oğlu İle Birlikte İnfaz Edildi

Nijerya'da Hristiyan bir baba ve 7 yaşındaki oğlu korkunç bir saldırıda hayatını kaybetti.Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), 46...

Hatay’daki Dini Değerler: Vakıflı Köyü ve Surp Asdvadzadzin Kilisesi

Türkiye’de nüfusunun büyük çoğunluğu Ermeni olan tek köy konumundaki Vakıfköy, Hatay’ın ve dolayısıyla da ülkemizin çokça ziyaretçi...

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde “Kutsal Haçı Yüceltme” Bayramı

Her yıl 14 Eylül tarihinde Geleneksel olarak kutlanan “Kutsal Haçı Yüceltme Bayramı” Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi