21 Nisan 2021 Çarşamba

Gürcistan’da tüm dünya Hristiyanlarının özlediği tablo

Geçtiğimiz hafta Gürcistan’ın Tiflis şehrindeki Havlabar Surp Eçmiyadzin Ermeni Kilisesi’nin uğradığı saldırıyla ilgili Gürcistan Ortodoks Kilisesi ve Gürcistan Ermeni Apostolik Kilisesi Epsikoposluğu birlikte bir kınama açıklaması yaptı.

Gürcistan Ortodoks Kilise Patrikliği’nde gerçekleşen görüşmede, Gürcistan Kiliseler arası ilişkiler departmanı başkanı, Zugdidi ve Tsaishi Bölge Piskoposluğu’ndan Metropolit Gerasime ve Ermeni Apostolik Kilisesi Başpiskoposu Vazgen Mirzakhanyan saldırıyı konuştu.

19 Temmuz’da Tiflis şehrindeki Havlabar Surp Eçmiyadzin Ermeni Kilisesi’ne yapılan saldırıyı ‘etnik ve dini ayrımcılık’ olarak tanımlayan ruhaniler, ülkenin çok dinli ve etnik çoğulcu yapısına vurgu yaparak ‘yüzyıllardır birlikte yaşayan farklı grupların bir arada yaşamaya devam edebilmesi içim Ermeni ve Gürcü kiliseleri arasındaki ilişkiler güçlü olmalı” açıklaması yaptı.

Gürcistan Ermeni Apostololik Kilisesi Episkoposluğu ise toplantıda, saldırının holiganizm ve ulusalcı tahammülsüzlük saikiyle yapıldığını, bunun da kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Ne olmuştu?

19 Temmuz günü Havlabar Surp Eçmiyadzin Ermeni Kilisesi 50 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. tiflisKilise çalışanları ve rahipler saldırı sonucu yaralandığı saldırı sonrasında Gürcistan Ermeni Apostolik Kilisesi Episkoposluğu açıklama yapıp saldırıının bazı medya organları ve Gürcü Ortodoks Kilisesi’nin başlattığı Ermeni karşıtı kampanyaların sonucu” olduğunu söylemiş, olayın etnik ve dini suçlar kapsamında soruşturulması için yetkilileri göreve çağırmıştı. Saldırının failleri hakkında henüz bir bilgiye ulaşılamadı.

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi