24 Ekim 2021 Pazar

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde “Kutsal Haçı Yüceltme” Bayramı

Her yıl 14 Eylül tarihinde Geleneksel olarak kutlanan “Kutsal Haçı Yüceltme Bayramı” Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle kutlandı.

İskenderun, Antakya ve Samandağ Rum Ortodoks Kiliseleri’nde gerçekleştirilen Kutsal Ayinler, salgın kuralları çerçevesinde ve kısıtlı katılımlarla yapıldı.

İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayini Peder Yusuf Nicholas Papasoğlu, Antakya Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesindeki ayini Pederler Dimitri Doğum ile Can Dellüller, Samandağ Aziz İlyas Rum Ortodoks Kilisesindeki ayini de Pederler Trifon Yumurta ile Dimyan Yakupoğlu yönettiler.

Yapılan ayinlerde, çiçek ve yapraklarla süslenmiş olan bir tepsi içine yerleştirilen “Kutsal Haç” ayine iştirak eden cemaat üyelerinin önünden seremoni ile geçirildi. Cemaat üyeleri de Kutsal Haçı, secde ve dualarla karşıladı.

Kutsal Ekmek ve Şarabın da kutsanarak dağıtıldığı ayinlerin sonunda Haçın süslendiği çiçek ve yapraklar da cemaat üyelerine dağıtıldı.

İnanışa göre, Bizans İmparatoru Konstantin ve annesi Helena tarafından, Mesih İsa’nın üzerinde çarmıha gerildiği Haç’ın parçaları M.S. 325 yılında Yeruşalim yakınında yapılan aramalar sonunda bulunur. Bu münasebetle bu kutsal olay, bütün Ortodoks Kiliselerinde her yıl 14 Eylül tarihinde yapılan özel ayinlerle kutlanır. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Patrik Kadasetli Sahak II, Ankara’dan Gelen Heyeti Kabul Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, 22 Ekim Cuma günü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Vakıflar Genel...

Monsenyör Massimiliano Palinuro, Patrik Kadasetli Sahak II’yi Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II. 21 Ekim Perşembe günü, İstanbul Latin Katolik Kilisesi’nin yeni dini önderi...

Hristiyan Aileler, Temel Haklardan Mahrum Bırakılıyor

Meksika'nın Hidalgo kentindeki iki Hristiyan aile, akrabalarının evinde ibadet hizmeti düzenlemeleri üzerine komşuları tarafından tehdit edildi.Hristiyan Dayanışma...

Papa Françesko, Rus Katolikleri, Birliği Sürdürmeye Teşvik Etti

Papa Françesko, Rusya Federasyonu'ndaki tüm Katolik cemaatinin ‘sevinç ve alçakgönüllükle, Tanrı Krallığı'nın saflığını sunan müjdeci bir tohum’...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi