27 Ocak 2022 Perşembe

Polis, Noel Kutlamalarını Kısıtladı

Release International’a göre Hindistan polisi, Hindu militanların şiddet bahanesini kullanarak, Hristiyanların toplandığı mekanlarda Noel ayinlerini yasakladı.

Güneybatıdaki Karnataka eyaletinde polis; kiliselerde, salonlarda ve evlerde Noel toplantısına kısıtlama getirdi. Eyaletin kuzeyindeki Belguam kentinde (Belgavi olarak da bilinir) polisin Hristiyanların toplanmasını engellediği söyleniyor.

Bölgedeki Release International muhabirine, Hindistan İyi Çoban Kilisesi Başepiskoposu Joseph D’souza, Karnataka’daki durumun “gergin” olduğunu söyledi.

“Belguam’da polis Hristiyan grupların yerel kiliselerde, ev gruplarında ve salonlarda buluşmasına izin vermiyor. Bu durum Noel ayinlerinin yapılamaması anlamına gelecek” dedi. 

Hindu aşırılık yanlıları “Hristiyan ibadetine girerek ve kendi hizmetlerini yürüterek kırmızı çizgiyi aştılar”, ancak yetkililer onları durdurmak için hiçbir şey yapmıyor, diye devam etti Başepiskopos. 

“Daha önce böyle bir şey görmedik. Hindu ilahileriyle Hristiyan ayinlerini bölüyorlar. Ve bu aşırılık yanlıları tutuklanmıyor” dedi.

Release’in raporlarına göre, Hindu militanlar, devlet yetkililerine din değiştirmeyi tamamen yasaklamaları için baskı yapmak için Hristiyanları zorla din değiştirmeye çalışmakla suçluyor.

Karnataka,  Hinduların Hristiyanlığa dönüşmesini çok daha zor hale getirmek için yeni yasalar çıkarmaya hazırlanan son Hindistan eyaleti.

Başepiskopos D’souza şunları söyledi: “Bazı Hindu liderler, Hristiyanları zorla din değiştirme yapmakla suçluyor. Ancak zorla din değiştirme fikrinin kendisi, Hintli Hristiyanlar için lanetli bir şey.

“Ülkenin birçok yerinde, Hristiyanlar aşırılık yanlılarının yasayı ellerine alma biçimleri nedeniyle artık korkuyorlar.”

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi Noel’de Hristiyanları korumak için müdahale etmeye çağırıyor.

Başepiskopos, “Hindistan demokrasisinde, doğrudan Hristiyan topluluğuna, kiliselerine, sivil toplum kuruluşlarına ve okullarına yönelik aralıksız nefret kampanyalarına yer yok. Başbakandan koruma bekliyoruz” diyerek beklentisini dile getirdi.

Pakistan’daki Hristiyanlar da Zorlu Bir Noel ile Karşı Karşıya

Release International, polisin sözde Hristiyan toplulukları saldırılardan korumak için bazı Hristiyan bölgelerini mühürlemeye başladığını bildirdi.

İntihar bombacıları geçmişte kilise ayinlerini hedef alarak çok sayıda insanı öldürdüğü için Pakistan’daki Hristiyanların korkmak için birçok nedenleri var.

Release International’ın ortaklarından Waseem Khokhar şunları söyledi: “İçeri girmek için herkesin kimlik kartını göstermesi gerekiyor. Güvenlik büyük, büyük bir sorun.”

“Ailelerin yarısı gece yarısı ayinine, diğer yarısı da asıl ayine gidiyor çünkü hepsi ölmek istemiyor” diyen Khokhar, hayatlarına yönelik tehdide rağmen birçok Hristiyan’ın ülkede kalmaya kararlı olduğunu söyledi.

“Rab’be güveniyoruz. O’nun bizim koruyucumuz, kalemiz ve sığınamız olduğuna inanıyoruz, ancak ilahilerimizi ve halka açık toplantılarımızı yaparken güvenliğimiz için dua etmenizi istiyoruz. Bunları Tanrı’nın ellerine teslim ediyoruz” dedi.

Release International’ın CEO’su Paul Robinson, Birleşik Krallık’taki Hristiyanlardan zulme uğrayan kardeşlerinin yanında dua etmelerini istiyor.

“Yayın, Hindistan ve Pakistan’ı, Hristiyanların Noel’i barış içinde kutlamalarına izin vermek için güvenliği artırmaya çağırıyor” dedi.

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi