25 Şubat 2021 Perşembe

İngiltere Kilisesi: ‘Irk Ayrımcılığının Müjde’de Yeri Yok’

İngiltere Kilisesi Evanjelist Konseyi (CEEC), Hristiyanları Martin Luther King Günü’nde ırksal konularda daha bilinçli olmaya teşvik etti.

Martin Luther King Günü, her yıl Ocak ayının üçüncü Pazartesi’sinde Birleşik Devletler’de resmi bir tatil. Bu yıl ise kutlamalar ırksal ve siyasi gerilimlerin yükseldiği bir zamanda gerçekleşti.

Geçen Mayıs ayında George Floyd’un ölümünden sonra ABD ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde ırksal adaletsizlik söylemleri arttı. Çağrı, İngiltere Kilisesi Evanjelist Konseyi tarafından cemaatlerin ırksal adaletsizlik konusunda Tanrısal düşünceye sahip olmak için kullanabileceği yeni video kaynaklarının medyaya sürülmesiyle aynı zamana geldi.

Rev Julian Henderson

Blackburn Episkoposu ve CEEC Başkanı Rev Julian Henderson, görüşmelerin devam etmesinin önemli olduğunu söyleyerek, ”George Floyd’un geçen yıl öldürülmesinden bu yana yaşananları unutturacak çok şey yaşandı. Tüm bunların kiliseler için tartışılması ve üzerinde düşünülmesi gereken konular olduğuna inanıyoruz. Ayrıca harekete geçilmesi gerektiğine de inanıyoruz. Irk ayrımcılığının kilisemizde ve Müjdeleme hizmetimizde yeri yoktur. Her türlü ırkçılığı ayıklamak istiyoruz” dedi.

Rev. Dr. Jason Roach ise, ”Müjde tüm yaşamı etkiler. Kiliseler ırksal bütünleşme, uyum ve etnik çeşitlilik arasında birliğin işareti olmalıdır. Bu, tüm Hristiyanların ciddiye alması gereken bir konu” açıklamasında bulundu.

ONE başlıklı video kaynakları, sistemik ırkçılıktan teolojiye, çok etnikli cemaatlere ve bireysel sorumluluğa kadar çeşitli konuları içeriyor. CEEC üyesi Rev. Lis Goddard, ”Bugün bile Birleşik Krallık’ta artan ırksal çeşitliliğe rağmen, çoğu Evanjelik grup, etkinlik ve organizasyonlar etnik renk açısından tek renkli. Bunu değiştirmek için çok çalışmalıyız” dedi. (CT)

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi