21 Haziran 2021 Pazartesi

İngiltere Kilisesi: ‘Irk Ayrımcılığının Müjde’de Yeri Yok’

İngiltere Kilisesi Evanjelist Konseyi (CEEC), Hristiyanları Martin Luther King Günü’nde ırksal konularda daha bilinçli olmaya teşvik etti.

Martin Luther King Günü, her yıl Ocak ayının üçüncü Pazartesi’sinde Birleşik Devletler’de resmi bir tatil. Bu yıl ise kutlamalar ırksal ve siyasi gerilimlerin yükseldiği bir zamanda gerçekleşti.

Geçen Mayıs ayında George Floyd’un ölümünden sonra ABD ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde ırksal adaletsizlik söylemleri arttı. Çağrı, İngiltere Kilisesi Evanjelist Konseyi tarafından cemaatlerin ırksal adaletsizlik konusunda Tanrısal düşünceye sahip olmak için kullanabileceği yeni video kaynaklarının medyaya sürülmesiyle aynı zamana geldi.

Rev Julian Henderson

Blackburn Episkoposu ve CEEC Başkanı Rev Julian Henderson, görüşmelerin devam etmesinin önemli olduğunu söyleyerek, ”George Floyd’un geçen yıl öldürülmesinden bu yana yaşananları unutturacak çok şey yaşandı. Tüm bunların kiliseler için tartışılması ve üzerinde düşünülmesi gereken konular olduğuna inanıyoruz. Ayrıca harekete geçilmesi gerektiğine de inanıyoruz. Irk ayrımcılığının kilisemizde ve Müjdeleme hizmetimizde yeri yoktur. Her türlü ırkçılığı ayıklamak istiyoruz” dedi.

Rev. Dr. Jason Roach ise, ”Müjde tüm yaşamı etkiler. Kiliseler ırksal bütünleşme, uyum ve etnik çeşitlilik arasında birliğin işareti olmalıdır. Bu, tüm Hristiyanların ciddiye alması gereken bir konu” açıklamasında bulundu.

ONE başlıklı video kaynakları, sistemik ırkçılıktan teolojiye, çok etnikli cemaatlere ve bireysel sorumluluğa kadar çeşitli konuları içeriyor. CEEC üyesi Rev. Lis Goddard, ”Bugün bile Birleşik Krallık’ta artan ırksal çeşitliliğe rağmen, çoğu Evanjelik grup, etkinlik ve organizasyonlar etnik renk açısından tek renkli. Bunu değiştirmek için çok çalışmalıyız” dedi. (CT)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi