2 Mart 2021 Salı

Irak’ta Kilise Restorasyon Çalışmaları Başladı

Irak’ta UNESCO ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ortak çalışmasıyla, IŞİD tarafından yıkılan kiliselerin inşasına başlandı. 

UNESCO, geçtiğimiz hafta Musul’daki Meryem Ana Kilisesi’nin inşasına başlandığını duyurdu. IŞİD saldırıları öncesinde Irak’ın en büyük ikinci şehri olan Musul, 2017 yılında koalisyon güçleri tarafından kurtarıldı.

Al-Saa Kilisesi olarak da bilinen kilise, 1800’lü yıllarda inşa edildi ve Musul kentinin kalbinde yer almaktadır. 1800 yılında Fransa İmparatoru 3. Napolyon’un eşi Eugenie tarafından saat hediye edilmesinden dolayı, ‘Saat Kilisesi’ olarak da bilinmektedir. 

UNESCO, kilisenin her zaman bölgenin ikonik simgelerinden biri olarak kabul edildiğini açıkladı ve ‘‘Kilisenin restorasyonu, yalnızca kültürel miras açısından değil, aynı zamanda kentteki çeşitliliğin bir ifadesi ve yüzyıllar boyunca farklı dini grupların birlikte huzur içinde yaşayacağı bir sığınak olması açısından da önemlidir’’ açıklamasında bulundu.

Uluslararası Hristiyan Kuruluşu (ICC) ise, Al-Saa Kilisesi’nin Musul’da Hristiyanlığın uzun tarihsel varlığını temsil ettiğini açıkladı. UNESCO, kilise binasının mimari değer taşıdığını da belirtti.

‘‘Ninova veya Al-Farouq Caddesi’nden geçen her ziyaretçi önce Al-Hadba Minaresi’ni, sonra ise Meryem Ana Kilisesi’nin çan kulesini görecekti. Bu mimari ve kentsel özellik, insanların zihnine, şehrin anısına ve tarihine kazınmış, kültürel çeşitliliğin ve barış içinde birlikte yaşamanın simgesi olmuştur’’ açıklamasında bulunuldu.

Restorasyon projesi, geçtiğimiz Ekim ayından UNESCO ve BAE işbirliğiyle ‘Musul Ruhu’nu Yeniden Canlandırma’ girişimi kapsamında duyuruldu. Proje, IŞİD tarafından zarar verilen Musul’un tarihi yapılarını yeniden inşa etmeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında projenin bir parçası olarak kabul edilen Al-Tahira Süryani Katolik Kilisesi’nde de restorasyon işlemleri yapıldı. Proje, aynı zamanda bir müze ve anıt sitesi inşasını da içermektedir.

UNESCO ve BAE ortaklığı, Arap ülkelerinin son yıllarda dinler arası diyalogu destekleme çabalarının bir parçası olarak ortaya çıktı. BAE, 2019 yılına ‘Hoşgörü Yılı’ adını verdi ve Papa, Arap Yarımadası’na ilk ziyaretini gerçekleştirdi. (CP)

Normalleşme Kararları Açıklandı

Son dakika haberine göre, tüm Türkiye’de gözler, bugünkü ‘yerinde karar’ döneminin ilk kabine toplantısına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep...

İskenderun’da ‘Haç Yolu’ İbadeti

İsa Mesih’in dirilişinin kutlandığı ‘Paskalya (Diriliş) Bayramı’ öncesinde, Mesih’in çarmıha gerilerek Kudüs’teki Golgotha Kayası'ndaki ölümünün anıldığı ‘Kutsal...

Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybedenlerin Anısına Çan Çalındı

ABD Washington Ulusal Katedrali, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden yaklaşık 500bin Amerikalının anısına 12 tonluk çanı 500 kez...

SAT-7 TÜRK’s Visit to Armenians of Turkey Patriarch Sahak II

On February 26, Friday, SAT-7 TURK Executive Director Melih Ekener, Program Manager Cüneyt Arikan, Social Media Manager...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi