18 Nisan 2021 Pazar

IŞİD, Kamışlı’da Bomba Yüklü Araç Patlattı: 52 Ölü

Suriye’nin Rojava bölgesinin Kamışlı kentinde IŞİD, Cezire Kantonu Savunma Bakanlığı önünde bomba yüklü kamyon patlattı. Patlama sonucu en az 52 kişi ölürken 170’i aşkın kişi de yaralandı.

Sputnik’e konuşan Cezire Kantonu Yasama Meclisi Eş Başkanı Hakem Xalo, patlama sonucu çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu söyledi. Saldırıyı IŞİD’in üstlendiği aktarıldı.

Edinilen bilgilere göre IŞİD, dün sabah saatlerinde Kamışlı’nın Xerbi mahallesinde PYD’ye bağlı Cezire Kantonu Savunma Bakanlığı önünde bomba yüklü bir kamyon patlattı. Patlama sonucu PYD’ye bağlı güvenlik yetkililerinin de aralarında bulunduğu en az 52 kişi öldü, 170’i aşkın kişi de yaralandı. Ölen ve yaralıların çoğunun sivil olduğu öğrenildi.

Şiddetli patlama sonucu çevrede çukurlar oluşurken, birçok ev ve iş yeri kullanılamaz hale geldi. Ayrıca çevredeki birçok araç yandı. Diğer taraftan patlamada 2 ton bomba kullanıldığı, IŞİD’in bombayı kamufle etmek için kamyona koyun koyduğu öğrenildi. Olası başka bir saldırıya karşın kentte güvenlik önlemleri alındı.

Patlamayla ilgili Sputnik’e konuşan Cezire Kantonu Yasama Meclisi Eş Başkanı Hakem Xalo, patlamanın çok şiddetli olduğunu belirtip şöyle konuştu:” Bu sabah yapılan patlama bomba yüklü kamyonla yapılmış. Saldırı sonucu birçok sivil hayatını kaybetti. Ölü sayısının artmasından endişe ediyoruz. Çok ağır yaralılar da var. Yaralıları kentteki hastanelere kaldırdık. Saldırı sonucu bir sürü ev ve iş yeri kullanılamaz hale geldi. Şimdi olay yerinde bulunuyoruz. Saldırıyı IŞİD yapmıştır.”

NUSAYBİN’DE 2 KİŞİ YARALANDI

Öte yandan Kamışlı’daki patlamanın şiddeti ile Mardin’in Nusaybin ilçesinde birçok ev ve işyerinin camları kırıldı, 2 kişi yaralandı.

Patlama nedeniyle Sınır boyunda askeri ve polis araçları devriye gezdiği görüldü.

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi