29 Haziran 2022 Çarşamba

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi’nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların kutsandığı için Katedralde gerçekleştirilen Krizma Ayini’ne, bölge kiliselerinin tüm rahipleri katılım gösterdi.

Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti tarafından yönetilen ayinde; İskenderun Katolik Kilisesi Pederleri Dariusz Dogondke ve Antuan Ilgıt’ın yanı sıra Antakya Katolik Kilisesi Pederleri Domenico Bertogli ve Fransua Dondu, Mersin Katolik Kilisesi Pederi Roshan Cordeiro, Samsun Katolik Kilisesi Pederi Marcelo Cisneros da hazır bulundular.

Ayinde ilk olarak rahipler ‘iffet, itaat ve fakirlik’ yeminlerini yenilediler. Daha sonra hastalar ve katekümenler için yağlar kutsandı ve Krizma Kutsaması gerçekleştirildi.

İsa’nın Misyonu’nu Kutsal Ruh Aracılığıyla Anlayabiliriz

Monsenyör Paolo Bizzeti, kutsal ayin esnasında verdiği vaaz da Kutsal Ruh’un iman gücünden bahsetti. Paolo Bizzeti; “Şu an kutlanmakta olduğumuz bu Ayin, geleneksel olarak Pederlerin ve Diyakonların ayini olarak adlandırılıyor. Hâlbuki bu Kutsal Ayin, kendisini kutsal ruh tarafından esinlenmeye bırakan bütün imanlıların kutladığı bir ayindir” dedi.

Tarihte birçok insanın kutsal ruha sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Monsenyör Bizzeti, Kutsal Ruh sayesinde İsa’nın misyonunu anlayabileceğimize dikkat çekti.

Bizlerin; mahkûmların özgür kalması veya suçluların affedilmesini kabul edemediğimiz gibi Tanrı’nın lütfunu tüm insanlara vermesini de kabul edemediğimize dikkat çeken Bizzeti, ancak bunların imkânsızlığını düşünürsek İsa’nın misyonunu ve kendisin reddetmiş olacağımıza işaret etti.

Ayinde Yeminler Tazelendi

Bizzeti daha sonra yönetim bölgesindeki rahiplere, kutsandıklarında üstlendikleri misyon ve taahhütleri hatırlatarak, verdikleri sözleri yenilemelerini istedi. Yeminlerin tazelenmesinin ardından cemaat de rahipler için dua etti.

Ardından beden ve ruhu rahatlatmak, hastaların ağrılarını dindirmek, hastalık ve acılardan kurtarmak üzere Mesih tarafından tesis edilen Hasta Yağı kutsandı. Bu yağlar yıl boyunca rahipler tarafından hastaların mesh edilmesinde kullanılacak.

İkinci olarak vaftize hazırlanan yetişkinlere, onların şeytana karşı verdikleri mücadelede kuvvetli olmaları ve vaftizle alacakları yeni hayatın sonsuz armağanını daha iyi anlayabilmeleri için verilen Katekümen Yağı kutsandı.

Son olarak da zeytinyağı ve güzel kokularla hazırlanan Kutsal Yağ kutsandı. Bu yağ da yıl boyunca düzenlenecek törenlerde kullanılacak. (SAT-7 TÜRK/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Kiliseler, Kürtaj ile Mücadele Ediyor

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İngiltere ve Galler için en son kürtaj rakamlarını yayınladı. Buna göre, 2021'de...

Teksas’ta 21 Kişinin Hayatını Kaybettiği Okul Yıkılıyor

Teksas, Uvalde Belediye Başkanı Don McLaughlin silahlı bir kişi tarafından 19 öğrenci ve iki öğretmenin öldürüldüğü Robb...

Dini Gruplardan Komünist Parti Düzenlemelerine Uyma Sözü

Çin hükümeti tarafından onaylanmış resmi Protestan Kilisesi olan Üç-Benlik Yurtseverliği Hareketi (TSPM), kiliselerin yönetimine dair Çin Komünist...

İklim Şurası Kararları Açıklandı

Şubat ayında yapılan İklim Şurası’nda alınan 217 maddelik kararlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kamuoyuyla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi