27 Ocak 2022 Perşembe

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Epifani Bayramı

İsa Mesih’in doğumundan bir süre sonra kutlanan “Epifani Bayramı”nda, Doğu’dan gelen üç Kralın, bebek İsa’yı henüz kundakta iken ziyaret etmeleri ve ona hediyeler getirmeleri anılır.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde bulunan Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde de “Epifanya Bayramı” özel bir ayinle kutlandı. Kutsal Ayini, Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti ile birlikte Kilise Pederi Dariusz Dogondke (Daryuş Dogonke) birlikte yönetti.

Ayin sırasında, Epifanya’nın; İsa’nın Tanrı’nın Oğlu olarak dünyaya açıklanması anlamına geldiği, Doğu’nun üç kralının, ziyaret ederek ona tapındıkları, saygı gösterdikleri ve hediyelerini sundukları anlatıldı.

Doğu’dan gelen kralların getirdiği hediyelerin anlamı açıklanırken, İsa’nın gerçekten kral olduğu Altın ile O’nun doğumunun ilahi olduğu Buhur ile İsa Mesih’in dünyadaki görevi bittikten sonra öleceği de Mür ile temsil edildiği vurgulandı.

Bu özel günün vaazını ise Monsenyör Paolo Bizzeti yaptı. Bizzeti; “Tanrı’nın beden alarak, bizim için dünyaya gelişi büyük bir lütuftur. Ve unutmamalıyız ki Tanrı’nın her birimiz için ayrı-ayrı bir planı vardır. Doğu’dan gelen bu üç kral gibi İsa’yı her zaman takip etmeliyiz ve onun yolundan asla ayrılmamalıyız. Onun yolundan ayrılmadan manevi hayatımızın yanı sıra dünyevi hayatımızda da güzel işlere imza atabiliriz. Elbette ki sıkıntılar olacak, ancak bu sıkıntıları Rabbimiz İsa Mesih ile yeneceğiz ve refah dolu günlere çıkacağız” dedi.

Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde gerçekleştirilen ayinde ayrıca tüm hastalar için de dualar edildi ve Tanrı’ya yakarmalar gerçekleştirildi. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi