21 Nisan 2021 Çarşamba

İstanbul’a yeni episkopos atandı

Görevinden yaş haddi nedeniyle feragat eden İstanbul Latin Katolik Episkoposu Msgr. Louis Pelatre’nin yerine Papa Françesko tarafından Santa Maria Kilisesi eski Başrahibi Peder Rubén Tierrablanca Gonzalez atandı. Karar, Vatikan tarafından basın açıklamasıyla duyuruldu.

Monseigneur Louis Pelatre’dan görevi devralacak Peder Ruben Tierrablanca Gonzalez, Tubernuca Episkoposu ünvanı ile atandı. Devir teslim töreniyle ilgili bir açıklama yapılmadı.

Rev. Tierrablanca Rubén Gonzalez, O.F.M., Fransisken cemaatine mensup.  1952 yılında Meksika’nın Cortazar kentinde doğan Peder Gonzalez, 1970 yılında rahip ünvanını aldı. 

2003 yılından bu yana İstanbul’da Santa Maria Draperis Kilisesi’nin rahibi olarak görev yapan Peder Tierrablanca Rubén Gonzalez 2014’ten bu yana da İstanbul Dinlerarası Diyalog Merkezi’nin başındaydı.
Roma’daki Papalık Antonianum Üniversitesi rektörlüğünü de yürütmüş olan Gonzalez, İspanyolcanın yanı sıra, İtalyanca, Fransızca, Portekizce, İngilizce, Yunanca, İbranice, Türkçe, Almanca, Latince biliyor. (Seyfi Genç)

Önceki İçerikPapa ve Patrik Midilli’de
Sonraki İçerikHedefte Vatikan Var

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi