11 Ağustos 2022 Perşembe

Kardinal Parolin: ‘‘Nükleer Silahların Ortadan Kaldırılması Ahlaki Bir Zorunluluktur’’

Vatikan’ın Devlet Bakanı Kardinal Pietro Parolin, nükleer silahları ortadan kaldırmanın ve insani harcamaları yönlendirmenin yollarını araştırmak üzere düzenlenen konferansta video mesajı yoluyla düşüncelerini sundu.

İtalya merkezli ‘Sevgi Medeniyeti Komitesi’ tarafından düzenlenen toplantı Assisi’deki Sacro Convento’da yapıldı. Kardinal Parolin, salgının insanlığa önemli bir ders verdiğini ve güvenlik kavramını yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini söyledi.

Halklar Arasında Gerçek ve Kalıcı Güven

Toplantı, silahsızlanmayı, nükleer silahların ortadan kaldırılmasını ve bunların barış girişimlerine dönüştürülmesini teşvik etmek amacıyla gerçekleşti. Kardinal Parolin, Vatikan’ın halklar arasında gerçek ve kalıcı güvenin geliştirilmesine ve güçlendirilmesine yönelik çalışmalarına övgüde bulundu. Kardinal, ‘‘Nükleer silahların tamamen ortadan kaldırılması ahlaki ve insani bir zorunluluktur. Bu yöndeki girişimler, çok taraflı ve iş birliğine dayalı barış ve güvenlik etiği üzerinde düşünmeyi teşvik etmelidir’’ dedi.

Ocak ve Mart aylarında uluslararası toplumun bu konular üzerinde düşünme fırsatı bulacağı iki konferans var. Kardinal Parolin, toplantıların uluslararası toplum ve özellikle nükleer güçler için bugünün zorluklarını anlama ve çözme becerilerini açıkça göstermeleri için önemli bir fırsat sunacağını söyledi. Mart ayında, Nükleer Silahların Yasaklanmasına İlişkin Anlaşmanın imzacıları arasındaki ilk toplantı gerçekleşecek. Geçen Ocak ayında yürürlüğe giren anlaşmaya nükleer güçler ile askeri müttefikleri (Hollanda hariç) taraf değildir.

Kardinal Parolin, bunu ‘çok taraflı diplomasinin bir başarısı’ olarak nitelendirerek, silahsızlanmayı ve barışı taahhüt eden birçok sivil toplum örgütünün desteği olmadan anlaşmanın mümkün olamayacağını hatırlattı.

Papa Françesko’nun Silahsızlanmaya İlişkin Sözleri

Kardinal Parolin, 54. Dünya Barış Günü’nde Papa Françesko’nun sözlerini hatırlattı. Papa, mesajında ‘‘Silahlara, özellikle nükleer silahlara ne kadar kaynak ayrılıyor?’’ sorusunu yöneltti. Papa Françesko, açlığın kesin olarak ortadan kaldırılması ve yoksul ülkelere desteğin sağlanması için silahlara ayrılan bütçenin barışa, insani gelişime ve sağlığın teşvikine ayrılması gerektiğini söyledi.

Papa, Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Başkanı ile Görüştü

Papa Françesko, Patrik Kirill’le görüşmesi öncesinde Rus Ortodoks Kilisesi’nin güçlü önderlerinden Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi...

Çin Nüfusu 2025 Yılına Kadar Azalmaya Başlayacak

Dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda bulunan Çin’in nüfus artış hızının her geçen gün azaldığı ve 2025 yılı...

Gençler, Yoksullukla Mücadele Ediyor

Geçen yıl 16-25 yaşındakilerin neredeyse yarısı, yaşam maliyetlerinin artışı nedeniyle yatağa aç girdi. Evsizleri destekleyen bir yardım...

Kiliseler İklim Değişikliğiyle Mücadele Ediyor

Çevreyi korumak için çalışan Hristiyan yardım kuruluşu, İngiltere ve Galler'de iklim değişikliğiyle mücadele eden 5 bin'den fazla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi