18 Eylül 2021 Cumartesi

Katolik Medya Konseyi Kurucularından Peder Franz Josef Eilers, Hayatını Kaybetti

Katolik Medya Konseyi CAMECO’nun kurucularından biri olan Peder Franz Josef Eilers, 13 Ocak 2021’de Manila’da hayatını kaybetti.

Katolik Medya Konseyi’nin (CAMECO) kurucu babalarından olan Peder Franz Josef Eilers SVD (Society of the Divine Word) (1932-2021), 13 Ocak Çarşamba günü Manila’da hayata gözlerini yumdu.

1969’da CAMECO’nun kuruluşunun ana savunucularından biri olan ve 1971’den 1985’e kadar Genel Müdür olarak hizmet veren peder, CAMECO’nun tarihi ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılı. Kilise iletişimi alanında bir aydın ve aynı zamanda tutkulu bir öğretmen olan Peder Eilers, akademik alanda önemli katkılarda bulunmuştur.

Asya Episkoposları Federasyonu Konferansı (FABC) Sosyal İletişim Ofisi Yönetici Sekreteri, Asya Din ve Sosyal İletişim Araştırma Merkezi (ARC) Direktörü ve Papalık Sosyal İletişim Konseyi Danışmanı olarak görev yapan Peder Eilers, Kilise’nin iletişimsel yaklaşımını şekillendirmesinde önemli rol oynadı. Ayrıca Santo Tomas Üniversitesi’nde sosyal iletişim üzerine çok sayıda doktora ve yüksek lisans düzeyinde tez yazan peder, aynı üniversitede ‘Pastoral İletişim’ adlı lisans programının kurulmasına öncülük etti.

1968’de Alman dilinde medya etiği ve kilise iletişimi konusunda günümüze kadar merkezi bir forum olarak kalan Communicatio Socialis adlı dergiyi kurdu. 1981’de Filipinler’den Nora Quebral, Nijerya’dan Frank Ugboajah ve Hindistan’dan Gaston Roberge gibi uluslararası üne sahip uzmanların bilgilerinden yararlanarak Communicatio Socialis Yıllığı’nı yayınlamaya başladı. 2003 yılında Bangkok’taki St. John’s Üniversitesi’nde yayınlanan ve Asya bağlamında dinler arası iletişime adanmış bir dergi olan Din ve Sosyal İletişimi (Religion and Social Communication) kurdu. Geniş akademik ilgi alanları Afrika’da Hristiyan Gazeteciliği (1964), Kültürler arası iletişim (4. baskı 2012) ile Hizmette ve Misyonda İletişim (4. baskı 2018) gibi sayısız kitaba yansıdı. 2018’de ise kilise ve sosyal iletişim alanındaki olağanüstü katkılarından dolayı Asya Medya, Bilgi ve İletişim Merkezi (AMIC) tarafından ödüllendirildi.

Peder Eilers’ın cenaze töreni 16 Ocak Cumartesi günü Filipinler Quezon Şehri E. Rodriguez Bulvarı’ndaki the Divine Word Missionaries of Christ the King Mission Ruhban Okulu’nda düzenlendi. Koronavirüs önlemleri kapsamında yapılan tören, Youtube üzerinden canlı olarak verildi.

CAMEO’nun resmin sayfasında Peder Eilers için şu sözler yer aldı: “Peder Eilers, alanın öncülerinden biri olarak medyaya ve iletişime yalnızca teknik açıdan değil, aynı zamanda sosyal, kültürlerarası ve ilişki kurma yönlerini de içeren bir bakış açısıyla baktı. Bu bağlamda, bakış açısı sosyal medyanın ortaya çıkışından birkaç on yıl öncesine dayandığı için kehanet gibi kabul edilebilir. Merak duygusunu ve iletişim hakkında bütünsel ve insan merkezli bir bakış açısıyla yorulmak bilmeyen düşünce coşkusunu özleyeceğiz. Huzur içinde uyusun!” (CAMEO)

Fulani Militanlar, Öldürdükleri Çocuğun Cenaze Törenine Saldırdı

Geçen hafta Celina Ishaku'nun oğlu, iki yıl önce eşini öldüren Fulani militanları tarafından katledildi. Uluslararası Hristiyan Kurumu...

Hristiyan Baba, Oğlu İle Birlikte İnfaz Edildi

Nijerya'da Hristiyan bir baba ve 7 yaşındaki oğlu korkunç bir saldırıda hayatını kaybetti.Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), 46...

Hatay’daki Dini Değerler: Vakıflı Köyü ve Surp Asdvadzadzin Kilisesi

Türkiye’de nüfusunun büyük çoğunluğu Ermeni olan tek köy konumundaki Vakıfköy, Hatay’ın ve dolayısıyla da ülkemizin çokça ziyaretçi...

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde “Kutsal Haçı Yüceltme” Bayramı

Her yıl 14 Eylül tarihinde Geleneksel olarak kutlanan “Kutsal Haçı Yüceltme Bayramı” Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi