18 Mayıs 2022 Çarşamba

Katolik Rahip, Rusya’dan Sınır Dışı Edildi

Katolik bir rahibin herhangi bir açıklama yapılmadan Rusya’dan sınır dışı edilmesi, ülkedeki din adamları arasında endişeye neden oldu.

Katolik bir kuruluş olan Opus Dei’nin Meksikalı üyesi Peder Fernando Vera, oturma izninin iptal edilmesinin ardından Nisan ayı ortasında Rusya’dan ayrıldı.

Peder Kirill Gorbunov

Rus Episkoposlar Konferansı sözcüsü Peder Kirill Gorbunov, rahibin sınır dışı edilmesi için hiçbir neden gösterilmediğini söyledi. Peder Gorbunov, ‘‘Tek yaptığı, episkoposlarımızın söylediklerini insanlara aktarmaktı. İtiraz hakkına sahip olduğu açıklandı. Bundan dolayı tekrar vize başvurusunda bulunacağını ve burada hizmetine devam etme şansına sahip olacağını umuyoruz. Vaazlarını dinlememiş olsam da onu kişisel olarak dengeli ve uyumlu biri olarak tanıyorum. Din adamları arasında endişe giderek artıyor ve bazıları güvenlikleri için ülkeden ayrılmayı düşünüyor’’ dedi. 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini protesto eden en az 15 bin kişi tutuklandı. Savaş hakkında yanlış bilgi yaymanın cezası ağır para cezaları ve 15 yıla kadar hapis cezası olacak şekilde değiştirildi.

Papa Françesko’nun barış çağrıları ‘savaş’ ve ‘işgal’ kelimelerini içermesi nedeniyle kilisenin ana haber sitesi Cathmos.Ru’da yayınlanmadı. Katolik kaynaklar, yardım projelerinin yaptırımlar nedeniyle askıya alınabileceği konusunda uyarıda bulundu.  Vatikan verilerine göre, ülkede 146 milyonluk nüfusunun yüzde 1’ini temsil eden Rusya Katolik Kilisesi’nin 270 cemaati bulunuyor. 

2021’de kilise liderleri, Rusya’nın 1997 tarihli Vicdan Özgürlüğü Yasasında yapılan ve yabancı din adamlarının ‘Rusya’daki dini bir kuruluştan yeniden sertifika almalarını’ gerektiren değişikliklere karşı çıktı. Ülkenin beş episkoposundan sadece biri olan, Moskova’daki Tanrı’nın Annesi Başpiskoposluğu’ndan Episkopos Nikolai Gennadevich Rusya doğumlu. (cruxnow)

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi