3 Mart 2021 Çarşamba

Kiliselere Saldırılarda 22 Kişi Yaşamını Yitirdi

Katolik Kilisesinin hazırladığı yıllık rapora göre, 2015 yılında 22 rahip ve rahibe yaşamını yitirdi. Bu kilise görevlilerinin çoğunun kiliseye karşı düzenlenen soygun, kundaklama ve hırsızlık gibi saldırıları engellemeye çalışırken saldırganlar tarafından öldürüldüğü açıklandı. Rapora göre 2015 yılında, Amerika’da, 7 rahip ve 1 rahibe, Afrika bölgelerinde, 3 rahip, 1 rahibe ve 1 kilise üyesi, Asya’nın genelinde,1 rahip, 2 rahibe ve 4 kilise üyesi, İspanya’da, 2 rahip hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden rahip, rahibe ve kilise üyeleri yetimlere yardım programları düzenliyor, dua toplantıları organize ediyor, insanlara evlerinin kapılarını açıyorlardı. Bunların dışında uyuşturucu bağımlılarına özel konferanslar ve yoksullara yardım programlarını yönetiyorlardı.

Katolik Kilisesinin tüm dünyadan derlediği bilgilerle hazırladığı yıllık raporun ayrıntılarında yaşamının yitiren 22 kişinin 13’ünün rahip, 4’ün rahibe olduğu açıklandı. Kiliseye yönelik saldırılar sırasında ruhban sınıfından olmayan 5 kilise üyesi de yaşamını yitirdi. Söz konusu trajik olaylar en çok Amerika kıtasında meydana geldi. Meksika’daki rahip cinayetleri ve ABD’deki kilise kundaklamaları 2015’te sık sık gündeme gelmişti.

Rapora göre 2015 yılında, Amerika’da, 7 rahip ve 1 rahibe, Afrika bölgelerinde, 3 rahip, 1 rahibe ve 1 kilise üyesi, Asya’nın genelinde,1 rahip, 2 rahibe ve 4 kilise üyesi, İspanya’da, 2 rahip hayatını kaybetti.

Listede yer alan din adamlarının büyük kısmı, kiliseyi hedefleyen soygun ve hırsızlıkları engellemeye çalışırken saldırganlar tarafından vahşice öldürüldü. Hayatını kaybeden rahip, rahibe ve kilise üyeleri yetimlere yardım programları düzenliyor, dua toplantıları organize ediyor, insanlara evlerinin kapılarını açıyorlardı. Bunların dışında uyuşturucu bağımlılarına özel konferanslar ve yoksullara yardım programlarını yönetiyorlardı.

Papalık Enstitüsü yetkilisi Vito Del Prete, “Ölen insan sayısının gün geçtikçe artması, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kaosa doğru ilerlendiğini gösteriyor. Bizler ‘küresel zulmün’ tanıklarıyız. Boko Haram ve IŞİD birçok ülkeyi baskı altında tutuyor, inanç devletin karar verdiği bir mesele haline geldi. Bu şartlarda Hristiyan olanların hayatı daima tehlikededir. Bizim bu dünyadaki görevimiz tüm insanlara ışık olmak, onların vicdanını uyandırıp adil ve herkesin birbiriyle kardeş olduğu bir toplum inşa etmektir.” dedi.

Katolik haber ajansı Fides’ın hazırladığı raporda, kayıtlara geçmeyen, sözü edilmeyen, inancı uğruna hayatını kaybeden onlarca insan olduğunu ve günümüzde dünyanın her bir köşesinde, birçok kişinin sadece İsa Mesih’e iman ettiği için öldürüldüğü söyledi.

(news.christian.by/Olga Daşcinscaia)

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Tutuklanan 70 Hristiyan Serbest Bırakıldı

Christian Solidarity Worldwide, Doğu Afrika'nın kuzeyindeki bir Ülke olan Eritre'nin 70 Hristiyanı serbest bıraktığını bildirdi.Hristiyanlardan altmış dördü...

Patrik Sahak II, ‘İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na Katıldı

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, Ankara'da gerçekleşen ''İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı''na Katıldı.Konu ile...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi