27 Ocak 2022 Perşembe

Merhum Episkopos Ölümünün 1. Yılında Anıldı

Geçen yıl  Covid-19 tedavisi gördüğü hastanede Rabbe kavuşan Merhum Episkopos Ruben Tierrablanca Gonzalez, ölümünün 1. yılında İstanbul Kutsal Ruh Katedrali’nde yapılan törenle anıldı.

Kilisedeki törene Episkopos Ruben’i anmak için salgın şartlarına uygun olarak birçok kişi katılırken onu anmak için birçok rahip de törende hazır bulundu. 

Açılış konuşmasında özellikle Episkopos Ruben’in kişiliği, insanlar ve kiliseler arasındaki dialoglar, İstanbul Caritas için yaptığı önemli hizmetler anlatıldı.

Töreni yeni görevine başlayan Episkopos Massimilliano Palinuro yönetirken kendisine Türkiye Süryani Katolik Korepiskoposu Monsenyör Orhan Çanlı ve İzmir Emekli Başepiskoposu ve akabinde İstanbul Havarisel Yöneticisi Monsenyör Lorenzo Piretto eşlik etti. 

Episkopos Massimilliano vaazında, Monsenyör Ruben’in yaptığı sıra dışı iyiliklerinin ve hizmetlerinin her zaman hatırlanmasını temenni etti. Tanrı’nın harikalarını ne kadar çok hatırlarsak, iman hayatının da o kadar güçlü olacağını belirten Episkopos Massimilliano, Monsenyör Ruben’in yüksek eğitimli ve bilgili olduğu halde her zaman ve herkese mütevazi bir şekilde kardeşçe davrandığını söyleyerek alçakgönüllüğü için Rab’be şükredelim dedi. Özellikle yardıma muhtaç olanlar için ne kadar çok gayret ettiğini anlattı. İletişim ve dialog konusunda herkese karşı kardeşçe ilişkiler kurduğunu, hayatının son gününe kadar dialog çalışmalarını sürdürdüğünü ve son dakikaya kadar çalıştığını anlattı. Episkopos olarak tam bir “Pontifex” yani “Köprü inşa eden”di dedi. Hayat planının Mesih’te Bir olmak olduğunu ve bu amacını yerine getirdiği, “Monsenyör Ruben’in hizmet ettiği sürece boyunca gösterdiği öğretilerini ve hizmetlerini unutmadan benimseyelim ve yaşantılarımızda devam ettirelim” diyerek kilisedeki kalabalığı teşvik etti. 

Vaazın ardından ilahiler eşliğinde Komünyon kutsamasına geçildi. Komünyon alınmasından sonra Kutsal Ruh Katedrali’nin Rektörü Peder Nicola Masedu , Ispanyolca olarak Monsenyör Ruben’in ailesine bir selam mektubu okudu ve tören sona erdi. 

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi