22 Haziran 2021 Salı

Mersin’deki Rum Ortodokslar Oruç Dönemini Ayinlerle Geçiriyor

Ülkemizdeki Ortodoks nüfusunun oldukça yoğun olduğu bölgelerinden biri olan Mersin’de yaşayan Ortodokslar, ‘Kutsal Oruç’ Dönemine başladı. Mersin’deki Ortodokslar, Paskalya’ya kadar sürecek bu dönemi her hafta özel dua ve ayinlerle geçirecek.

Kilise Pederi İspir Teymur tarafından gerçekleştirilen ayinler, Paskalya orucu dönemi boyunca her Salı ve Perşembe günleri, saat 17:00’da “Kutsal Yatsı Duası”, her Çarşamba günü saat 10:00’da, “Kutsal Gizemli Ayin”, her Cuma günü 17:00’da “Meryem Ana’ya Övgü Duası” (Medih) ve salgından dolayı uygulanan kısıtlamalar nedeniyle de Kutsal Pazar Ayinleri, Cumartesi günleri 09:00 ile 11:00 saatleri arasında yapılıyor.

Ortodoks Kiliselerinin Diriliş Bayramı Öncesi, “Büyük Oruç Dönemi” geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen Beyaz Yememe Karnavalı ile başladı. Oruç Dönemi, Oruç tutmanın yanı sıra; Dua, Ayinler, Özel Dualar, Tövbe ve İtiraf Gizemini de kapsayacak.

Büyük Oruç Dönemi, Kutsal Ortodoks Kiliselerinde, Paskalya (Diriliş) Bayramı’nın o eşsiz coşkusunu kutladığımız bayram gününden 49 gün önce başlar. Bu bağlamda, bölgedeki tüm Ortodoks Kilislerinde, geçtiğimiz Pazar günü kutlanan Beyaz Yememe Karnavalı ile 49 günlük oruç dönemi de başlamış oldu.

Mersin’de bulunan Aziz Mihail ve Aziz Cebrail Rum Ortodoks kilisesinde Peder İspir Teymur tarafından gerçekleştirilen özel ayinin sonunda, bölgedeki tüm Ortodoks Cemaati, Paskalya Bayramı öncesinde oruç dönemine girdi. Bölgedeki Ortodokslar, bir hafta önce kutlanan bir diğer karnaval ile Et Orucuna başlamıştı.

Ortodoks Kiliselerinde, Beyaz (Süt ve Süt Ürünleri) Yememe Karnavalının kutlandığı Pazar gününe, aynı zamanda Litürjik dilde Bağışlanma (Af) Pazarı adı da verilmektedir. Büyük oruç dönemi sonunda Paskalya Bayramı coşkuyla kutlanacak.

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi