19 Nisan 2021 Pazartesi

Mısır’da sükunet çağrısı

mursi

Mısır’da Başkent Kahire’nin kuzeyindeki Kalyubiye kentinde Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında çıkan ve 5 kişinin hayatını kaybettiği çatışmaların ardından Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi soruşturma açılması için talimat verdi. Kopt Kilisesi’nden yapılan açıklamada da sükunet çağrısı yapıldı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Mursi’nin olayla ilgili soruşturma başlatılması ve sonuçlarının kamuoyuna açıklanması talimatını verdiği kaydedildi.
Açıklamada, Mursi’nin yetkili kurumlarla olayları yakından takip ettiği, Kopt vatandaşların ve Katedralin korunması için gerekli tedbirlerin alınması yönünde talimat verdiği belirtildi.
Bu arada, Koptik Katedrali’nden yapılan açıklamada, sukunet çağrısı yapıldı ve Kopt Patriği Tawadros’un krize çözüm bulunması için İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim ile görüşmelere devam ettiği vurgulandı.
Geçen Cuma Kahire’nin kuzeyindeki Kalyubiye iline bağlı el-Husus semtinde, biri Hristiyan diğeri Müslüman iki aile arasında çıkan çatışmada 4’ü Hristiyan biri Müslüman 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı.
Olayın Hristiyan bir vatandaşın Ezher’e bağlı bir dini okulun duvarına Müslümanlara hakaret içeren ifadeler yazması nedeniyle başladığı ifade edilmişti.

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi