4 Ağustos 2021 Çarşamba

Myanmar’da Barış İçin Dua Eden Üç Pastör Tutuklandı

Myanmar’da askeri rejim tarafından Kaçin eyaletinde barış için dua eden üç pastör gözaltına alındı. Fides’in yerel kaynakları tarafından teyit edilen habere göre, tutuklanan pastörler, barış için ekümenik bir dua toplantısı düzenlemekle suçlanıyorlar.

Tutuklanan isimlerin Kaçin Baptist Kilisesi pastörü Koshan Singsar, Christ Kilisesi pastörü Z. Kaw Htinah ve Rewan Baptist Kilisesi pastörü Hawng Di olduğu öğrenildi. Pastörler, devlete ve yöneticilere karşı şiddet, asılsız haber ve itaatsizlik suçlamalarıyla yargılanıyor. 

Güvenlik nedeniyle ismi açıklanmayan Myitkyina Episkoposluğu’ndan bir Katolik rahip, ‘‘Bunlar asılsız suçlamalar. Olanlara inanamıyoruz. Ordu, ülkede barışın sağlanması için ettiğimiz dualardan ve İsa Mesih’in gücünden bile korkuyor. Ordu, gücünü korumak ve Myanmar’ın tüm ekonomik kaynaklarını kendi lehine kullanmak için barışı istemiyor. Dua, yönetimi devirmeye çalışmak değil, kendini Tanrı’ya emanet etmektir. Tanrı’dan barışı sağlaması için dua etmeye devam edeceğiz’’ dedi.

Askeri cunta, 1 Şubat darbesinin ardından barışçıl gösterilerine katılan gazeteciler, gençler ve aydınların da aralarında bulunduğu 2 bin 296 siyasi tutuklunun serbest bırakılacağını duyurdu. Ordu sözcüsü, serbest bırakılan kişilerin şiddet eylemlerine katılmadığını belirtti.

Tutuklu bulunanlar arasında 1 Şubat’taki darbe sonrası askeri yönetim tarafından görevden alınarak tutuklanan Demokrasi için Ulusal Birlik Partisi (NLD) lideri Aung San Suu Kyi ile iktidar partisinden üst düzey isimler de bulunuyor. (fides)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi