17 Mayıs 2021 Pazartesi

Ortodoks Kiliseleri Paskalya Bayramı’nı Kutladı

Geçtiğimiz hafta Protestan, Katolik ve Ermeni Apostolik Kiliseleri’nde Paskalya kutlamaları yapılmıştı. Jülyen takvime göre, Doğu Ortodoks Kiliseleri de 19 Nisan Pazar günü İsa Mesih’in Dirilişi’ni kutladı.

İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi’nde ise Ekümenik Patrik I.Bartholomeos’un yönettiği ve sadece görevli rahiplerin katıldığı ayin, Facebook ve Youtube üzerinden canlı olarak verildi. Ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump, Patrik I.Bartholomoes’u arayarak İsa Mesihi’in Dirilişi’ni kutladığ belirtildi.

Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi de aynı şekilde Paskalya ayinini sosyal medya üzerinden canlı olarak verdi. Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri Metropolit Mor Filüksinos Yusuf Çetin’in yönettiği ayine de görevli rahipler katıldı.

Yeruşalim’de Covid-19 Gölgesinde ‘Nur’un Çıkışı’ Ayini

Yeruşalim’deki Ortodoks Hristiyanlar, “İsa Mesih’in yeniden dirileceğine” inanılan “Kutsal Cumartesi” gününü, koronavirüsün gölgesinde kutladı.

Her yıl kentteki tüm Doğu Ortodoks Kiliselerinde akşam saatlerinde yapılan etkinlikler, bu yıl sadece Kıyamet Kilisesi’ndeki ayinle sınırlı kaldı. Normal şartlar altında kilise, cemaat ve ziyaretçilerle tamamen dolmuş olacaktı, ancak İsrail’in korona virüs salgınını önlemek için getirdiği seyahat kısıtlamaları nedeniyle inananların Yeruşalim’e gelmesi engellendi ve kilisede ibadet hizmeti bir süreliğine kısıtlandı.

Salgın nedeniyle alınan tedbirler kapsamında halkın katılmadığı ayine, sınırlı sayıda din adamı iştirak etti. Dışarıdaki meydan boş kaldı ve kilisenin büyük ahşap kapıları kapatıldı.

Kutsal Ateş, İsa’nın gömüldüğü ve dirileceği düşünülen odadan, dünyanın dört bir yanındaki imanlılara dağıldı. Kilise içinde düzenlenen ayin ve diğer etkinlikler, Hristiyanların evlerinden takip edebilmesi için internetten canlı olarak yayınlandı.

Mısır’da, Kipti Ortadoksların ruhsal lideri olan Papa II. Tavadros, Paskalya ayininin Kahire’nin batısında yer alan Natrun vadisi olarak bilinen çöl vadisindeki St. Pishay Manastırı’nda gerçekleştirilmesine karar verdi. Kipti Ortodoks televizyon kanalından yayınlanan ayine, birkaç din adamı katıldı. Ayin sırasında din adamlarının sosyal mesafe kuralını uyguladıkları görüldü.

Aynı Yetimhaneden İki Kız, Üniversitede Bir Araya Geldi

Çin'deki aynı yetimhaneden iki kız, Liberty Üniversitesi'nde bir araya geldi ve karşılaşmalarının ancak Tanrı tarafından sağlanmış olabileceğini...

Ermeni Kilisesi ”Rab İsa Mesih’in Göksel Yeruşalim’e Girişi Yortusu”nu Kutladı

Ermeni Kiliseleri, 16 Mayıs Pazar günü, "İkinci Palmiye Pazarı" (Dzağgazart), ''Rab İsa Mesih'in Göksel Yeruşalim'e Girişi Yortusu''nu...

Araştırma: En Fazla Covid-19 Aşısı Olan Dini Grup, Hristiyanlar

İstatistiklere göre, 50 yaşın üzerindekiler arasında aşı olma ihtimali en yüksek olan dini grup Hristiyanlar. Veriler, ileri...

Adana’daki Sin Manastırı Keşfedilmeyi Bekliyor

Adana’nın Kozan ilçesindeki, ''Torosların Sümelası'' olarak tabir edilen tarihi Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor. Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksekokulu...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi